31.10.2009 | 07:10

Ideální partneři pro náročnou službu

V ideálním páru jeden druhého dobře doplňuje. Nejen mezi námi lidmi, příkladem takového páru je při údržbě zelených ploch kolem silnic souprava traktoru John Deere a mulčovače Agritec. Proč?Celková výkonnost a spolehlivost soupravy je dána jejím slabším článkem. Dobrý traktor k sobě prostě potřebuje odpovídající protějšek, jinak by nemohl plně ukázat, co v něm je. A takový protějšek našly traktory John Deere v komunální technice německé značky Agritec.

Porosty u komunikací jsou z hlediska údržby nejnáročnějšími plochami. Jsou členité, nerovné, plné překážek v podobě patníků, stromů, o spadaných větvích a předmětech vyházených lidmi raději ani nemluvě. Mulčovač si s tím vším musí umět poradit, aniž by si přitom ulámal nože, vysypal ložiska a vymlátil čepy. Zkrátka musí být dostatečně robustní a vyrobený z kvalitních materiálů. Mulčovače Agritec řady GS mají robustní konstrukce, rotor i střídavě rozmístěné úchyty nožů.

Za typovým označením mulčovačů Agritec je vždy číselný údaj. Ten určuje, jaký typ nožů je použitý. U řady GS30 jde o lehčí zahradní nože, se stoupající číselnou hodnotou hmotnost nožů roste. U řady GS60 už se snad ani nedá hovořit o nožích, nýbrž o naostřených kilových kladivech. S takovým kalibrem už se můžete bez obav pustit i do křovisek, vzrostlých náletových dřevin nebo do meziřádků v sadech s ustříhanými pruty a odřezanými větvemi.

Na údržbu svažitých ploch, příkopů a břehů jsou vhodné mulčovače Agritec řady GS-S. Konstrukce je prakticky shodná s řadou GS, s tím rozdílem, že pracovní jednotka je nesena na rámu umožňujícím boční sečení a náklon. Osu rotoru lze vyklonit až o 90 stupňů směrem vzhůru a až o 65 stupňů směrem dolů. Boční posun o 35 centimetrů je standardní součástí výbavy.

Služba komunálního traktoru ve většině obcí není omezena výhradně na údržbu ploch kolem silnic. Při péči o obecní zeleň, parky, hřiště a sportovní areály přijde vhod další technika z produkce Agritecu.

Pro přípravu půdy před setím trávníků můžete využít rotavátory řady AT20 s pracovními záběry 0,85–1,7 metru, vhodné pro agregaci s traktory o výkonu od 12 do 40 koní

Jestliže chcete, aby byly zelené plochy ve vaší obci opravdu zelené, neobejdete se bez provzdušňovače trávníku – starifikátoru. Tento stroj prořeže povrch porostu, čímž umožní přístup vzduchu a vláhy ke kořenům. Navíc zbaví trávník stařiny a mechů. Pro agregaci s traktory John Deere a výkony motorů 15 až 55 koní jsou vhodné skarifikátory Agritec ST40 se záběry od 1,0 do 1,8 metru s noži rozmístěnými na příčném rotoru ve šroubovici s roztečí dva centimetry. Agritec vyrábí rovněž provzdušňovač vybavený přísevem trávníku, jde o řadu RS20.

Celý článek je otištěn v čísle 7/09 časopisu Komunální technika.

Autor:  Pavel Pánek