13.10.2021 | 08:10

Hľadali stroj na vykladanie soli, dnes ho využívajú po celý rok

Karlova Ves patrí k novším častiam Bratislavy a vybudovaná je prevažne v kopcovitom teréne. Pre niekoho skvelá príležitosť pre krásny výhľad, no pre zamestnancov Verejnoprospešných služieb Karlova Ves denno-denná tvrdá práca s údržbou verejných priestranstiev a komunikácií.

Mestská časť Karlova Ves zaujme Námestím svätého Františka vybudovaným v roku 2004. Svoje sídlo tu má aj miestny úrad a Verejnoprospešné služby Karlova Ves. Práve tie boli našim cieľom pre návštevu, keďže sme boli zvedaví, ako sa pracuje v husto obývanom teréne, kde je na niektorých miestach stúpanie aj 12 percent. Nič však nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá a kvalitná komunálna technika v kombinácii s niekoľkoročnými skúsenosťami zamestnancov miestnych služieb zvláda aj ten najťažší terén.

Idú vo vlastnej réžii

Samospráva Karlova Ves si zabezpečuje letnú i zimnú údržbu verejných priestranstiev vo vlastnej réžii, a to pomocou príspevkovej organizácie Verejnoprospešné služby Karlova Ves. Ako si zaspomínal jej riaditeľ Anton Horínek, začiatky organizácie neboli ľahké. „Môžem povedať, že sme začínali naozaj na kolene, v garáži so šiestimi boxami. To bolo pred štyrmi rokmi. Dnes máme 31 zamestnancov a viac ako 50 kusov techniky. Našu činnosť sme postavili prevažne na značke Kubota a Avant,“ rozpráva Anton Horínek. „Na nakladač Avant sme narazili vďaka jednému kolegovi, ktorý s ním pracoval na farme v Dánsku a veľmi ho chválil. Neskôr sme si ho boli pozrieť na výstave v Nemecku. V tej dobe sme predovšetkým potrebovali stroj, ktorý by nám dokázal vyložiť soľ priamo v našom ťažkom teréne. Až následne sme spoznávali jeho ďaľšie benefity,“ prezrádza riaditeľ Horínek a dodáva, že postupom času bol pre nich Avant nielen nakladač, ale stal sa z neho celoročne využívaný stroj na veľké množstvo prác. „Postupne sme zisťovali, čo všetko sa dá s Avantom robiť. Dnes ho využívame nepretržite a máme k nemu viac ako 15 prídavných zariadení.  Každý rok sa snažíme nejaké zariadenie doplniť, aby bola naša práca čo najefektívnejšia.“

Dokonalá multifunkčnosť

„Dnes už máme dva Avanty, a to Avant 760i a 225i. Keďže ide o multifunkčný stroje, vieme si ich agregovať podľa potreby, od rotavatoru cez bager, radlice, kosačku, zametač, zberač listov, posýpače až po vidly či frézu... V podstate sa s ním dá spraviť všetko. Na jar a na jeseň veľmi často používame rotavátor, s ktorým preorávame zem, počas letnej údržby kosíme so zberom a cez zimu je našou náplňou práce hlavne sneh. Kosiť sa začína v závislosti od klimatických a vegetačných podmienok spravidla v polovici apríla a končí sa približne v polovici októbra. Popri tom bágrujeme, vykladáme palety, dvíhame kanálové poklopy, prakticky pracujeme s Avantom po celý rok,“ vraví  riaditeľ Anton Horínek. Ako ďalej ozrejmil, Avanty využívajú aj na jar a na jeseň na vysávanie lístia a zametanie chodníkov, ciest a námestia. „Zberač listov sa nám veľmi osvedčil, je to veľmi dobré zariadenie. Rovnako to platí aj o zametacej kefe, ktorú používame na zametanie komunikácií. Veľkou výhodou Avantu je fakt, že sa vďaka kĺbovému riadeniu dokáže na chodníku otočiť a kefa dokonale zametá aj zámkovú dlažbu,“ dodáva.

Celý článok nájdete v Komunálnej technike č. 9.*