Hasičský unikát pro letiště Vodochody

Přísnými mezinárodními předpisy je vázaná hasičská jednotka na letišti Praha – Vodochody. Ty kromě jiného stanovují velmi „brutální“ dojezdové časy. První zasahující vozidlo musí být na kterémkoliv místě vzletových a pojezdových tratí už do tří minut po nahlášení události. I proto má nový vůz nadstandardní výbavu.

Ve Scanii P 500 najdeme mnoho „leteckých“ specialit. Unikátní je například tlačítko pro nastartování motoru na karosérii vozidla u dveří řidiče. Podvozek je možné chladit pomocí speciálních trysek. Vůz má stálý pohon všech kol. Aby cisternová automobilová stříkačka splnila požadavky na zrychlení, činí výkon třináctilitrového šestiválce 500 k, což je mezi hasičskými speciály nadstandardní hodnota.

Tři okruhy úkolů

Nástavba od firmy KOBIT je kromě jiného opatřená odnímatelnou lafetovou proudnicí se jmenovitým výkonem 2000 l.min-1, délkou účinného dostřiku plným proudem nejméně 50 m a nádržemi na až 4099 l vody a 249 l pěnidla.

Hasičský záchranný sbor podniku (HZSP) AERO Vodochody AEROSPACE, a. s., vznikl s přestěhováním firmy do Vodochod v roce 1953. Dnes má 34 profesionálně vycvičených zaměstnanců, kteří plní úkoly na třech frontách. Tím hlavním je požární ochrana podniku, následuje zabezpečení letového provozu, třetím úkolem je zajištění zásahové činnosti mimo firmu v rámci IZS.

Již od svého vzniku má HZSP Aero dobré jméno a dlouhou tradici při poskytování pomoci u všech typů mimořádných událostí v regionu. Díky výbornému vztahu a spolupráci s HZS Středočeského kraje i GŘ HZS ČR je jednotka HZSP smluvně zařazená v krajském poplachovém plánu v okruhu asi 15 km od místa dislokace včetně vybraných úseků dálnice D8.

Praxe pro další praxi

Toto zařazení a aktivní zásahová činnost kolem 150 výjezdů mimo podnik ročně přináší téměř nulovou fluktuaci hasičů, a především neocenitelnou a nejlepší možnou formu výcviku při ostrém zásahu. Takto vycvičený a zkušený personál pak může své znalosti a dovednosti zúročit při práci pro mateřskou firmu a letiště. Výmluvná je také skutečnost, že na soutěžích ve vyprošťování jednotka pravidelně dosahuje předních umístění.

Není tedy náhodou, že HZSP AERO jako první a doposud jediná podniková jednotka v ČR získala dotaci na pořízení nové CAS z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů ve výši 2,5 milionu korun. Zbývající část do celkové pořizovací hodnoty téměř 8,5 milionu korun uhradil zřizovatel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down