02.06.2015 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V hanácké metropoli zprovoznili moderní překladiště odpadů

První červnový den bylo slavnostně otevřeno nové překladiště odpadů v Olomouci-Chválkovicích. Realizace projektu umožní především efektivní dopravu odpadu k dalšímu využití a případné likvidaci. Celkové náklady činily téměř 36 milionů korun, z toho asi 10 milionů bylo hrazeno z fondů EU prostřednictvím operačního programu Životní prostředí.

Úvodem promluvili ke zhruba stovce hostů Miroslav Petřík, ředitel Technických služeb města Olomouce, a. s., primátor statutárního města Olomouc Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (na snímku zleva).

„Provoz je vybaven unikátní technologií, jež představuje současnou špičku v nakládání s odpady v rámci celé České republiky. Vzhledem k tomu, že Olomouc nevlastní zařízení na likvidaci nebo využití odpadu, jeho většina z překladiště končí v brněnské spalovně, která je nyní jediná na Moravě. Nové zařízení posílí odpadovou nezávislost a současně můžeme efektivně přepravovat odpady i na delší vzdálenosti,“ řekl nám Miroslav Petřík, ředitel TSMO, jež překladiště provozují.

Překladiště v areálu bývalé panelárny je vybaveno technologií Husmann, která se skládá ze svislého dopravníku pro transport odpadu ze svozových vozidel do násypky lisu a následně do kontejnerů. Pro jejich přepravu slouží třínápravová nákladní auta s přívěsem a natahovacím hákem. Kromě nakládání se směsným komunálním odpadem je překladiště vybaveno drtičem velkoobjemového odpadu ze sběrných dvorů. Stroj si poradí s 20 t odpadu za hodinu.

Minimální roční kapacita nového překladiště v hanácké metropoli činí 32 000 t komunálního odpadu, tedy zhruba 120–140 t denně.*

(Více v časopisu Komunální technika 7/2015)

 

K obrázku: Na celkovém pohledu se nachází odleva drtič, vedle stanoviště obsluhy, násypka s dopravníkem, lis na odpad a transportní kontejnery

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down