Frézy pro těžkou práci

Kopřivnická firma Agrocar, s. r. o., se stala od letošního roku výhradním dovozcem a přímým zástupcem renomovaného dánského výrobce pařezových fréz, společnosti FSI power-tech ApS, pro Českou republiku. Jde o velmi mladou, dynamicky expandující výrobní a montážní firmu, která spolu s know-how a víceletými zkušenostmi v oboru štěpkovacích a pařezových strojů zaujímá přední pozici na světovém trhu.

Společnost ze severu Evropy se velmi úspěšně specializuje na vývoj a výrobu pařezových fréz, a to:

  • ručně vedených s benzínovými motory;

  • s vlastním pohonem od benzinových nebo dieselových motorů;

  • v agregaci na traktor, poháněné PTO;

  •  závěsných hydraulicky ovládaných pro připojení na ramena bagrů nebo čelních nakladačů.

Určené profesionálům

Filozofií firmy FSI power-tech ApS je produkce robustních, odolných a stabilních strojů, které mohou pracovat v profesionálním nasazení po mnoho let. Jsou konstruovány pro těžkou práci, všechny komponenty se vybírají a instalují tak, aby splnily tato kritéria.

Výrobce používá na svých pařezových frézách patentované řezné nože s wolframo-karbidovými hroty. Tyto nože zajišťují maximální životnost při frézování spolu s možností třínásobného otočení. Pro dosažení maximálního výkonu při frézování spolu s dlouhou životností jsou řezné nože umístěny na kotouči v různých pozicích.

Samojízdná novinka

Novým produktem pro letošní sezónu je samojízdná pařezová fréza FSI D30-470. Pohon je zajištěn od tříválcového vodou chlazeného dieselového motoru Kubota o výkonu 30 koní. Řezný kotouč pohánějí klínové řemeny. Součástí stroje je rychlý a bezpečný start/stop systém s elektromagnetickou spojkou. Řezný kotouč je připevněn na konci ramene, společně se spalovacím motorem na otočném karuselu. Tím se dosahuje maximální horizontální pracovní rozsah.

Ergonomický ovládací panel poskytuje komfort při obsluze. Během transportu na pracovní místo je obsluha za pařezovou frézou. Při vlastním frézování se ovládací panel vysune na stranu stroje, kde obsluha stojí v příjemné a pohodlné pozici a má přehled o průběhu práce. Pro maximální bezpečnost práce zastaví při vypnutí motoru nebo aktivaci nouzového zastavení automatická bezpečností brzda řezný kotouč.

Velmi kompaktní rozměry pařezové frézy (délka 260 cm) umožňují její výbornou manévrovatelnost v těžce přístupných místech včetně dobré průjezdnosti (šíře pouhých 80 cm). Pro větší stabilitu je možné dovybavit frézu dvoumontáži kol. Frézovací rozsah činí 1,35 m.

Stejně jako u všech pařezových fréz FSI je řezný kotouč tohoto modelu osazen patentovanými řeznými noži s wolframo-karbidovými hroty, které zajišťují maximální životnost při frézování spolu s možností trojnásobného otočení.

Výkonný dálkově řízený stroj

Nejvýkonnější a současně nejkomfortnější pařezovou frézou s produkce firmy FSI je samojízdný dálkově řízený stroj FSI D67-720 s pohonem 4 x 4. Jeho srdcem je turbo dieselový motor Lombardini o výkonu 67 koní. Tato fréza je určena pro těžký provoz v profesionálním nasazení.

Maximální výkon je dosažen díky přenosu výkonu turbo-dieslového motoru přes TwinDisc spojku, úhlovou převodovku a šest postranních klínových řemenů na řezný kotouč (na každé straně ramene jsou tři vysoce výkonností řemeny). Tak je využit maximální potenciál výkonu motoru na řezný kotouč frézy.

Tento model disponuje pohonem všech kol (4 x 4) prostřednictvím čtyř kolových hydromotorů. Pohon 4 x 4 spolu s dvojmontáží předních kol zabezpečuje dobrou stabilitu stroje v jakémkoliv terénu při transportu frézy.

Pařezová fréza FSI D67-720 je vybavena rádiem řízeným dálkovým ovládáním NBB o rozsahu 433 MHz. Tím je zajištěna maximální bezpečnost obsluhy včetně možnosti volby její pozice obsluhy při frézování. Stroj je vybaven nouzovým tlačítkem spojeným s bezpečnostní brzdou, která zastaví řezný kotouč během několika sekund.

Největší řezný kotouč z nabídky firmy FSI o průměru 720 mm a s 28 noži s wolframo-karbidovými hroty poskytuje této fréze maximální pracovní výkon.

Celý článek je uveřejněn v čísle 5/11 časopisu Komunální technika.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *