22.04.2021 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmy při obměně manipulační techniky často volí plynový pohon

Ekologie a udržitelný rozvoj stále více ovlivňují logistiku i budoucí investice firem. Vyplývá to z nedávno publikované studie Trendy v české logistice 2020, která zmiňuje například větší využití manipulační techniky s Li-Ion bateriemi. Navzdory nástupu vysokozdvižných vozíků (VZV) s elektrickým pohonem mají na trhu stále své místo VZV na zkapalněný ropný plyn (LPG). Podle odborníků vynikají výkonem i univerzálností použití. Trendem jsou pak moderní kompozitní plynové láhve, které postupně nahrazují klasické ocelové.

I přes vážné dopady šíření nemoci covid-19 na ekonomiku a fungování firem nezaznamenal loni trh s manipulační technikou v České republice zásadní meziroční propad. Podle společnosti Jungheinrich nastal pokles o necelých 13 %. Některé segmenty přitom dokonce rostly a podle informací společnosti se také výrazně navýšil podíl lithium-iontových baterií u jí dodávaných elektrických vozíků.

 

Tento vývoj potvrzuje i studie Trendy v české logistice 2020 realizovaná agenturou Ipsos pro spolek SKLAD, nezávislou iniciativu pro poskytování komplexních služeb v industriálním segmentu. Podle tohoto dokumentu patří mezi hlavní témata, která hýbou dnešním světem logistiky, mimo jiné i společenská odpovědnost (CSR), udržitelný rozvoj a ekologie. Logistici se podle studie shodují, že ekologie je jedním z faktorů, který ovlivňuje jejich plánované investice do budoucna – od kompostovatelných fólií, hlídání CO2 stopy, plánování dopravy či manipulační techniku s Li-Ion bateriemi až po energeticky soběstačné sklady.

Plynový pohon má stále svoje místo

Přes nástup čelních elektrických vysokozdvižných vozíků v posledních letech, ve kterých se také stále více rozšiřuje Li-Ion technologie, mají na trhu nadále své místo plynové vysokozdvižné vozíky na zkapalněný ropný plyn (LPG). „Vozíky s LPG pohonem nacházejí uplatnění všude tam, kde je požadován vysoký výkon překládky, tichý chod a okamžitá disponibilita. Jsou přínosné i tam, kde se provoz vyznačuje dlouhými přejezdovými vzdálenostmi, výrazným stoupáním, případně se intenzita nasazení velmi a nepředvídatelně mění,“ říká Zdeněk Štrupl, odborný manager prodeje ze společnosti STILL ČR, která je jedním z členů spolku SKLAD.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down