14.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Finalisté soutěže E.ON Energy Globe inspirují

Využívají odpadní teplo, umí zadržovat vodu. Zavádí do praxe nové technologie. Tím šetří nejen energie, ale také své náklady a hlavně přírodu. Soutěž E.ON Energy Globe už dvanáct let každoročně ukazuje příklady projektů, které jednají udržitelně. Nechybí mezi nimi ani stavby nebo využití moderních technologií ve veřejných správách.

Letošní rok nebyl výjimkou. Z více než tří stovek nominovaných projektů vybrala odborná porota dvanáct finalistů v pěti hlavních a jedné speciální kategorii, pro které posléze hlasovala veřejnost.

Kdo byl nejlepší?

Hostětín. Vesnice ve Zlínském kraji se dvěma sty obyvateli totiž ukazuje cestu dalším samosprávám, jak fungovat udržitelně. „Velice mě potěšilo, že právě Hostětín dostal od veřejnosti nejvíc hlasů a stal se absolutním vítězem letošního ročníku soutěže. Ukazuje se, že i v tak malé obci lze dát dohromady ekologické projekty, které fungují, jsou příkladem udržitelných postupů a ukazují nám, jak zlepšit naše životní prostředí,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

V Hostětíně už řadu let úspěšně funguje mnoho ekologických projektů. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení, které je projektované tak, aby svítilo jen na chodníky a komunikace a omezovalo produkci škodlivého světelného smogu. Hostětín v maximální možné míře využívá také obnovitelné zdroje energie. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny, přičemž většina solárních panelů je umístěná na stávajících budovách. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku z místních zdrojů. O čistění odpadních vod se stará kořenová čistička.

„S ekologickým přístupem jsme začali před třiceti lety právě tím, že jsme vybudovali kořenovou čističku odpadních vod,“ upřesňuje starosta Hostětína Jaroslav Boleček (na snímku s cenou). Roční úspora emisí CO2 v obci je vyčíslena zhruba na 1200 tun. A to je hodně.

„Jestliže na každého občana Česka připadá ročně 12 tun emisí skleníkových plynů, pak naše úspora znamená to, jako kdyby polovina obyvatel Hostětína nevypustila vůbec nic,“ dodává Boleček.

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down