16.10.2019 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Experti pro všestranné využití

Výraz expert je synonymem pro někoho, kdo se vyzná v určité problematice, a vztahuje se obvykle na nějakou osobu. Někdy však může být expertem i stroj, třeba traktor. V případě značky Steyr se jedná o celou modelovou řadu.

Označení Expert je na místě. Steyr totiž novou modelovou řadu zkonstruoval jako traktory od jmenovitého výkonu pouze 100 do 130 k, avšak vybavil je pokrokovou technologií a též velkou dávkou komfortu a kompaktními rozměry, z nichž plyne dobrá obratnost. A nezapomněl ani na pěkný design. Noví experti jsou proto jako dělaní nejen pro zemědělce, ale najdou uplatnění i v komunální a lesní sféře.

Nejpřísnější emise

Čtyři modely nových traktorů Expert jsou poháněny čtyřválcovými motory FPT se zdvihovým objemem 4,5 litru, které na první pohled působí velmi kompaktním dojmem. A to je důležité, protože traktory Steyr Expert patří mezi kompakty, a to znamená, že na motor mají méně prostoru, mají kratší rozvor, a tím i lepší manévrovací schopnosti a také je z nich lepší výhled. A ten musí být bezproblémový i přesto, že pod kapotou motoru je ukrytý rozměrný aftre treatment čítající oxidační katalyzátor a systém SCR s vysokou účinností. Přestože motory plní nový emisní limit Stage V, v systému čištění výfukových plynů toho mnoho nepřibylo. Tedy až na filtr částic. Není třeba se však bát. Nejedná se o filtr velkých rozměrů s nutností regenerace a omezenou životností. Filtr je malý, je součástí těla katalyzátoru SCR, nepotřebuje regenerace a měl by vydržet po celou dobu životnosti traktoru. Tak snad tomu tak i bude.

Na motor navazuje CVT převodovka, která je dvojspojková a dvourozsahová a její řízení je samozřejmě spojeno s řízením motoru. Ovládání je obvyklé, pomocí pojezdové páky, pojezdového pedálu, lze využít tempomatů, aktivní klidové regulace, rozpojení pojezdu sešlápnutím brzdového pedálu atd. Prostě z uživatelského hlediska má vše, co je u CVT převodovek běžné. A to je dobře. Řada z těchto funkcí je totiž vhodná při použití čelního nakladače. A čelní nakladač je u komunálního traktoru častou obvyklou výbavou.

Výrobce proto na tento prvek výbavy zaměřil svoji pozornost a to zejména z pohledu ovládání. To je řešeno pomocí joysticku v loketní opěrce, který obsahuje klasické funkce, ale též tlačítko reverzace a další tři tlačítka, jejichž funkci lze naprogramovat. Lze proto snadno tvrdit, že takto komfortní ovládání čelního nakladače u traktorů Steyr ještě nebylo.

A když k tomu přidáme hydraulický LS systém s průtokem 110 l/min, je víceméně jasné, že pro manipulaci je takový traktor jako stvořený. A aby to bylo úplně perfektní, nabízí výrobce pro agregaci s čelním nakladačem kabinu, z které je vynikající výhled díky střešnímu prosklení navazujícímu na čelní sklo.*

Více v časopisu Komunální technika 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down