13.09.2017 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropští řidiči vnímají prémiové pneumatiky jako bezpečnější

Většina řidičů si uvědomuje, že prémiové pneumatiky, které jsou často dražší, se vyplatí nejen díky úsporám na palivu, ale také hlavně kvůli bezpečnosti nebo delší životnosti. To potvrzuje i průzkum Nokian Tyres – 87 % řidičů v Rumunsku vnímá prémiové pneumatiky jako bezpečnější, v Bulharsku 70 % řidičů, v Itálii 61 %, ve Francii a Německu 59 %, v Polsku 58 % a v České republice pak 54 % řidičů.

Běhoun na levných pneumatikách může sice na první pohled vypadat podobně jako u prémiových, ale většinou neexistuje způsob, jak zaručit jeho spolehlivý výkon. Prémiové pneumatiky nejprve totiž prochází složitým procesem vývoje a testování. Kvalitní výrobci jako Nokian Tyres nejprve vyrobí několik prototypových pneumatik, které slouží jako výchozí článek pro vývoj a testování jednotlivých částí; důležitý je například správný poměr mezi kostrou pneumatiky a směsí speciální pryže pro daný typ.

„Rozdíly mezi kvalitními a levnými či nízkorozpočtovými pneumatikami jsou nejznatelnější v extrémních podmínkách, jako je brzdění na mokrém povrchu, při riziku vzniku aquaplaningu a při jízdě na hranici limitů. Prémiová pneumatika je jako bezpečnostní pás: většinu času ji nepotřebujete, ale v obtížných situacích může zachránit život vám i ostatním,“ vysvětluje Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky Nokian Tyres.

Výrobci prémiových pneumatik své výrobky proto podrobují rozsáhlému testování. Kvalitní pneumatiky procházejí ve vývojové fázi až 300 různými testy. U společnosti Nokian Tyres to znamená nepřetržité testování na testovacích přístrojích a různorodé testování na reálných vozech – například ve vlastním testovacím centru White Hell (Bílé peklo) ve finském Ivalu, v létě v testovacím centru přímo ve městě Nokia a na různých středoevropských závodních tratích. Je velice pravděpodobné, že levné pneumatiky neprošly tak důkladným zkoumáním a testy.*

Více v časopisu Komunální technika 9/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down