Európska premiéra na Autosalóne 2019

Nahliadli sme do zoznamu vystavovatelov na Autosalóne v Nitre, či tam nenájdeme tiež niečo pre čitateľov z komunálnej branže. V zozname figuruje spoločnosť Unikont Slovakia, ktorú poznáme ako importéra komunálnych vozidiel Multicar a viacúčelových zametacích strojov HAKO.

Na tom, že idú vystavovať na Autosalón, by teda nebolo nič divného, keby výstavnú plochu mali inde než v pavilóne C, ktorý tento rok patrí elektromobilom. že by elektrická Multicara? Pretože uzávierka tohoto čísla bola až po výstave (3.–6. 10. 2019), nelenili sme a zašli do Dubnice nad Váhom, kde Unikont Slovakia sídli, aby sme zistili, čo zaujímavého sa chystá.

Prekvapenie v Dubnici

Cesta nebola zbytočná! Zrovna v deň našej neohlásenej návštevy sme našli zástupcu Unikontu Slovakia pri práci so zametacím strojom, ktorý nevydával žiadny zvuk, ako zametajú v okolí mestského úradu a centrum mesta Dubnica nad Váhom. Požiadali sme o základné informácie o zametacom stroji, ktorý svojim vzhľadom a zvukom pripomínal skôr nejakého robota z filmu Star Wars.

ZEN, tak sa volá 100% elektrický samozberný zametací stroj od belgického výrobcu GLUTTON, ktorého u nás v SR a ČR dobre poznáme ako výrobcu elektrických vysávačov. Stroj zaujme ihneď na prvý pohľad – kabína s  vypuklým a šikmým predným sklom zaistí absolútne perfektný výhľad, ktorý ešte doplní presklená podlaha, veľké dvere na každej strane vozidla, otočné o 180°.

Kabína je veľmi priestranná, sedačka komfortná, odpružená. Usporiadanie a umiestnenie ovládacích prvkov je veľmi dobre riešené. Ovládacie prvky k vozidlu sú umiestnené v hornej časti kabíny, ovládanie funkcií zametacieho stroja sú na lakťovej opierke, ktorá je nastaviteľná v 6-ti smeroch, takže akákoľvek obsluha si nájde svoju optimálnu polohu. Samozrejme nechýba veľký, farebný, dotykový, multifunkční displej, ktorý ukazuje rýchlosť, otáčky, stav batérií, spotrebu energie a ďalšie iné užívateľské informácie. Celkový dojem ešte umocní umiestnenie a počet LED svetiel a majákov, ktoré sú naozaj riešené netradične – vydarene!

Design a parametri

S rozmery 3300 x 2000 x 1260 mm (d x v x š) a pohotovostnou hmotnosťou 2300 kg sa radí ZEN do kategórie menších chodníkových samozberných zametacích strojov. Pracovnú šírku zametania 2000 mm zaisťujú dva predné kartáče, u ktorých je možné nastaviť sklon a z kabíny tri stupne prítlaku. Každý je možné samostatne ovládať, čo nie je u všetkých strojov tejto veľkosti/kategórie samozrejmosťou.

Veľkosť zásobníku s využiteľným objemom asi 900 l pri pohľade na veľkosť stroja je až neuveriteľná, ale je to tak. Za všetko môže trochu ojedinelý spôsob nasávania nečistôt a umiestnenie k tomu potrebných agregátov. ZEN rieši odlúčenie nasávaného prachu a nečistôt od vzduchu, ktorý odchádza následne zo stroja, veľkým valcovým filtrom.

Ako dlho vydrží pracovať?

ZEN poháňajú najmodernejšie lithium iron phosphate batérie, ktoré udrží stroj v plnom pracovnom nasadení celých 8–10 hodín. Nabíjanie je riešené 40 A/h nabíjačkou na 16 A a 220 V, ktorá je v základnej výbave. Nabitie batérie trvá asi 8 hodín. Za príplatok výrobca ponúka tzv. rýchlo-nabíjačku 130 A/h (32A a 380V), s ktorou nabitie nebude dlhšie ako tri hodiny.

ZEN nie je náhoda, je výsledkom štvorročnej usilovnej práce konštruktérov spoločnosti Glutton a dvojročného plnohodnotného testovania, ktoré prebiehalo hlavne v Belgicku a vo Francúzsku. Výsledkom je absolútne podarený zametací stroj nielen svojím vzhľadom, ale tiež svojou funkčnosťou = výborný sací výkon, objem zásobníku, jednoduchá ovládateľnosť, 8–10 h dĺžka pracovnej doby. K tomu pridáme výhody elektrického pohonu = tichý chod, 0% emisie, nízke náklady na prevádzku... Samozrejme všetko je vykúpené cenou a aj tu, ako v prípade všetkých elektromobilov, je vyššia oproti samozberným zametacím strojom s naftovými motormi.

Avšak, ako nám povedal zástupca spoločnosti Unikont Slovakia Václav Šupák, v súčasnej dobe na Slovensku je možné požiadať o dotáciu vo výške 95 % z ceny na zametacie stroje. Dotáciu poskytuje Environmentálny fond - http://www.envirofond.sk/sk/podpora/dotacie a je možnosť požiadať do 31. 10. 2019. Neváhajte – aká iná žiadosť na zametací stroj, než na 100% elektrický by mala byť úspešná???*

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2019)