Elektrické vozíky nejen pro města a obce

„Z komínů se kouří, slunce oči mhouří…“ Možná je to jen nostalgická vzpomínka na rané dětství, kdy mi ještě nebyla dána rozlišovací schopnost vnímat absurditu textu budovatelských básní šedesátých let minulého století, třeba je to jen konstatování holé skutečnosti, která je i po padesáti letech stále aktuální.

Novinky roku 2017:

Letošní novinkou je nový elektrický pracovní vozík Cushman Hauler PRO 72V, který má proti svému předchůdci nové, výkonnější a současně úspornější pohonné ústrojí na střídavé napětí 72 V, jež umožnilo prodloužit dojezd na jedno nabití akumulátorů přes 80 km. Při průměrné rychlosti např. 16 km/h to odpovídá pětihodinovému nepřetržitému provozu. Při započítání režimu provozu „naložit-odvézt-složit“ takové vozidlo nelze za jednu směnu prakticky vůbec vybít. Nová korba je vybavena elektrozdvihem a nástavby umožňují další variace.

Například v Dendrologické zahradě v Průhonicích využívají vozíky tohoto typu, převážně předchozí generace, již dlouhá léta. „Jsou tiché, obratné a snadno se řídí. Představují významné zefektivnění naší práce a bez nich si pohyb po sedmdesátihektarové zahradě již neumíme ani představit,“ potvrzuje Zdeněk Kiesenbauer, vedoucí Dendrologické zahrady. Také s dojezdem elektrických vozíků je velmi spokojený, byť starší modely disponují dobou provozu přibližně o třetinu nižší. 

Po veřejných komunikacích 

Další novinkou je vozík stejné velikosti a obdobných užitných vlastností Evolution Truckster 700. Tento neúnavný pracant, s elektrickým pohonem, rychlostí 40 km/h a dojezdem podle zvolených akumulátorů 60, 80 a 100 km na jedno nabití, je homologován k provozu na pozemních komunikacích a lze ho plnohodnotně využívat v pracovním nasazení ve městech i malých obcích, v úklidových firmách a dalších komunálních službách.

Nejmenší model elektrického vozu je E-Z-GO TXT 48V. Tento, v podstatě osobní golfový vozík, který svými vlastnostmi ani příliš nezaostává za svými většími sourozenci, je možné vybavit profesionální sklápěcí korbou z ocelového plechu o kapacitě 0,24 m³ a nosnosti 180 kg, tažným zařízením, světly, blinkry, zrcátky a dalšími doplňky. Lze k němu dokonce připojit plnohodnotnou sněhovou radlici s gumovým břitem nebo vhodné přívěsy o nosnosti 400 kg. Na přání je možné korbu vybavit například zvýšenými bočnicemi, klecovou nástavbou, nebo držákem nářadí. Všechny vozíky lze doplnit pracovním osvětlením, oranžovým majákem, či zimními koly s terénním vzorkem. Také tento model je možné provozovat na pozemních komunikacích.

 

Abyste uvěřili využitelnosti a plnohodnotnosti stroje jako malého pracovního vozidla, lze doporučit pouze jedno: Objednejte si předvedení a vyzkoušejte si vše u vás, ve vašich podmínkách a přesvědčte se na vlastní oči. Kromě nových strojů lze najít na webu www.ittec.cz v sekci „Bazar“ průběžnou nabídku elektrovozíků použitých, které je možné také dovybavit zmíněným příslušenstvím.*

Jiří Kulhánek, ITTEC, s. r. o.

(Více v Komunální technice 4/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

 1. Hezký zbytek týdne a příjemné prožití víkendu.
  Elektrovozíky by byly v komunální sféře velmi vítané. Bylo by však potřeby více nástaveb. Např.: na čištění (zametání) chodníků a parkovišť; odvoz odpadu z košů; kropení a mytí chodníků, zálivka veřejné zeleně; sekání trávy; zimní údržba; tomu by musil být přední či zadní náhon a celoroční kabina, atd.. Těším se, až to uvidím za přijatelnou cenu pro malé Technické služby.
  S pozdravem
  Sedláček Tomáš
  Lysá nad Labem
  604 94 99 44;;;

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down