Ekologie ruku v ruce s ekonomikou

Protože žijeme v době, kdy životní prostředí je již znečištěné natolik, že to má negativní vliv na naše zdraví, je logický důraz na hledání nových ekologických řešení jak u techniky, tak u různých činností. Jednou z nich, která dnes neodmyslitelně patří k dennímu životu, je likvidace plevele.

V České republice zatím stále převládá metoda s pomocí postřiků obsahujících nebezpečné glyfosáty, což je již v mnoha zemích zákonem zakázané. Nicméně i u nás se stále víc subjektů snaží využívat k odstraňování nežádoucího porostu ekologické postupy. Nemalý podíl na tom má často i tlak veřejnosti.

Značný rozptyl nákladů

Vzhledem k tomu, že nechemické metody likvidace plevele jsou poměrně hodně finančně nákladné, není rozhodování, jakou technologii zvolit, zrovna snadné. Většinou dochází k přechodu na ekologicky šetrnou metodu především na frekventovaných místech, kde se vyskytuje víc dětí, jako jsou dětská hřiště, parky, koupaliště, pěší zóny a další lokality. Po získání zkušeností s danou metodou pak přibývají další plochy.

Protože se dnes téměř všichni potýkají s nedostatkem kvalitních zaměstnanců a každá ekologická technologie bude vždy pomalejší než postřik chemickou látkou, je třeba klást při výběru důraz právě také na plošný výkon dané nechemické metody. U mnoha z nich je totiž tento výkon tak malý, že je absolutně nereálné s jejich pomocí ošetřit rozlehlé obecní komunální plochy.

Rozdíly provozních nákladů jsou mezi jednotlivými metodami přímo astronomické. Nejlevněji samozřejmě vychází provoz mechanických odstraňovačů plevele s vlastním spalovacím motorem. Velmi nízké jsou náklady na provoz také u zářičů s uzavřenými hořákovými komorami. Jednoznačně nejvíc zaplatíme za metody s horkou vodou a párou. U těchto technologií často zákazníci zjišťují, že jsou náklady tak vysoké, že ani nemají dostatečné prostředky na celosezónní provoz.

Mechanická likvidace

Nejnižší provozní náklady mají jednoznačně mechanické metody likvidace plevele s pomocí odstraňovačů s vlastním spalovacím motorem. S těmito stroji lze ošetřit téměř všechny zpevněné komunální plochy v obcích a kromě nízkých nákladů na náhradní kartáče (v řádu tisícikorun za rok) mají ještě další velkou výhodu. To je okamžitý optický efekt, jelikož ošetřená plocha je ihned čistá.

Při aplikaci této metody by mělo docházet k zahušťování kořenového systému plevelných rostlin a jejich intenzivnějšímu růstu. Pokud jsou ale suché roky, dochází při mechanickém odstranění plevele k výrazné redukci jeho růstu a výsledek bývá často i lepší než u tepelných metod.

Od většiny mechanických odstraňovačů se výrazně odlišuje dánská technika KWERN, která díky kartáčům tvořeným svazky ocelových plochých pásků uložených téměř vodorovně poskytuje velký plošný výkon a vynikající výsledky. Stroje jsou navíc poměrně lehké a nepřenášejí přes ocelové pásky rázy od nerovností, takže i práce s nimi je podstatně komfortnější než s jinými výrobky. Kromě ručně vedených jsou v nabídce také nástavbové dvojkartáče pro ridery Husqvarna serie 200 a 300 a Stiga Park.

Ruční i nástavbové zářiče

Z tepelných metod na likvidaci plevele mají jednoznačně nejnižší provozní náklady zářiče od německého výrobce ADLER Arbeitsmaschinen GmbH & co. KG. Vyznačují se uzavřenými hořákovými komorami pomocí keramických destiček. Tento systém vyniká velmi efektivním využitím tepla z hořáků, jeho usměrněním pouze dolů na ošetřovanou plochu a také zabraňuje vyšlehnutí plamene mimo hořákové komory zářiče.

Díky této technologii a pracovní rychlosti okolo 2 km/h dosahují zářiče ADLER Heater vysokého plošného výkonu a velmi nízkých provozních nákladů. U ručně vedených strojů s šířkou záběru 550 mm tak lze ošetřit plochu až 1000 m2/h s provozními náklady okolo 0,40 Kč/m2. Pro lepší představu: při využití zářiče ADLER Heater 500E spočívají v podstatě provozní náklady v nákupu propanu a činí za rok, při použití stroje po dobu 100 dní, okolo 40 000 Kč.

Kromě ručně vedených zářičů s elektropojezdem, který zaručí optimální pojezdovou rychlost bez ohledu na terén, a tím také správný výsledek aplikace, jsou v nabídce i zářiče nástavbové, které lze agregovat na většinu komunálních nosičů včetně kompaktních traktorů.

Horká voda a pára

Asi nejznámější technologií, ale současně velmi finančně náročnou, je s pomocí horké vody nebo páry. Náklady na provoz jsou v porovnání se zářiči ADLER Heater dokonce 20–30krát vyšší. Pro představu několik čísel, která mluví za vše.

Při použití této technologie rovněž po dobu 100 dní v roce se pouze náklady na naftu pro ohřev vody v dnešní době pohybují okolo 160 000 Kč. K tomu je potřeba připočítat chemické látky na úpravu vody, které stojí při tomto využití minimálně 20 000 Kč/rok. Dále je potřeba zhruba 160 m3 vody za rok jako média při práci s ruční tryskou. Při použití čelní nesené aplikační lišty je to podle typu stroje 2–3krát víc. Je také nutné počítat s dalšími náklady na dozásobování stroje vodou, protože její objem v nádržích stačí většinou na jednu dvě hodiny práce – opět v závislosti na typu stroje a nosiče.

Jsou ale místa a podmínky, kde nelze jinou technologii použít, proto i tato metoda má své opodstatnění. Mezi těmito zařízeními vyniká svojí sofistikovaností technologie Kombi Power od německé firmy FIEDLER Maschinenbau und Technikvertrieb GmbH. Kromě kvalitního profesionálního provedení se odlišuje od jiných také ovládáním z panelu s barevným displejem v kabině. Ten zobrazuje všechny důležité informace, jako je teplota, průtok a objem vody v nádrži, aktuální dojezd, počet zapnutých sekcí aplikační lišty, optimální pojezdovou rychlost, objem nafty v nádrži…

Zkušenosti dovolují radit

„Všechny tyto stroje můžeme zájemcům nabídnout. Byli jsme jedni z prvních, kdo se v České republice začal intenzivně zabývat ekologickou likvidací plevele. Absolvovali jsme také četné přímé praktické konfrontace s konkurencí a máme s touto problematikou bohaté zkušenosti. Díky tomu dokážeme poskytnout objektivní poradenství a nabídnout optimální řešení pro konkrétní podmínky. Nabízíme také možnost předvedení a vyzkoušení daného zařízení u zákazníka,“ uzavírá Ing. Radek Sláma z dovozní společnosti HS+.*

(red)

Foto archiv/HS+

 

Popisky k obrázkům:

1:

Kartáčová hlava KWERN 4 x 3 s plochými ocelovými pásky, které díky pružnosti a malému úhlu vůči povrchu nepřenášejí rázy od nerovností do řídítek a dokáží plevel odstranit i z úzkých spár

2:

Střední model mechanického odplevelovače KWERN Greenbuster Pro 66 si velmi dobře poradí i s extrémně zarostlou dlažbou

3:

KWERN Greenbuster Rider umožňuje pohodlnou práci díky agregaci na ridery. Je ideální především pro chodníky bez sloupů a velké rovné plochy

4:

Ručně vedené zářiče ADLER Heater 500E / 750E s elektropojezdem mají velmi dobrou manévrovatelnost. Dokáží ošetřit plochu až 1500 m2/h

5:

Nástavbové zářiče ADLER Heater 1000 / 1200 lze agregovat na většinu komunálních nosičů včetně traktorů. Jsou vhodné hlavně pro ošetření velkých ploch nebo chodníků bez sloupů

6:

Zářiče ADLER Heater se vyznačují unikátními hořákovými komorami uzavřenými keramickými destičkami, které zabraňují vyšlehnutí plamene mimo komory a usměrní veškeré teplo přímo proti zemi

7:

Čelní aplikační lišta k zařízení na likvidaci plevele horkou vodou FIEDLER Kombi Power může být rozdělená na dvě až tři sekce a vybavená boční tryskou pro ošetření obrubníků, svodnic a podobných zákoutí

8:

Odplevelovač FIEDLER Kombi Power se ovládá pomocí panelu s barevným displejem, na němž se zobrazují veškeré důležité provozní hodnoty

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down