Ekologicky šetrný žací stroj s dálkovým ovládáním

Český výrobce žací techniky, společnost DVOŘÁK – svahové sekačky s. r. o., obohatil své produktové portfolio dálkově řízených sekaček se společným názvem Spider o první plně elektrickou verzi nejmenšího modelu. Stroj s názvem Spider eCross Liner bude letos průběžně představovat zájemcům. Těší nás, že můžeme čtenáře Komunální techniky informovat jako jedni z prvních.

Bez nadsázky průkopnická společnost se sídlem v Pohledu poblíž Havlíčkova Brodu na Vysočině se věnuje neustálému vývoji a zdokonalování sekaček Spider již téměř 20 let. Svou techniku navrhuje od úplné nuly. Veškeré stroje důsledně testuje a získané poznatky dál převádí do konstrukce sekaček. Za svá unikátní technická řešení obdržela společnost Dvořák již řadu patentů, ochranných známek a ocenění v tuzemsku i zahraničí. Žací stroje Spider jsou známé především díky pohodlnému ovládání, vynikající svahové dostupnosti a vysoké bezpečnosti.

Nejnovějším přírůstkem do produktové řady sekaček Spider je právě v úvodu stroj s označením eCross Liner. Vznikl jako reakce na stále rostoucí poptávku po technice s alternativním pohonem. O této novince jsme pěkně zatepla hovořili se zakladatelem, majitelem a jednatelem firmy Lubomírem Dvořákem (foto).

Co činí eCross Liner proti konkurenčním řešením unikátní?

Je to především energetická úspornost. Právě v případě strojů na elektrický pohon je tento ukazatel zásadním faktorem. Stejně jako ostatní sekačky Spider, i model eCross Liner je vybavený patentovaným systémem pojezdu, který mu umožňuje jízdu všemi směry. Jinými slovy – stroj není potřeba při nájezdech do nových řádků otáčet a plýtvat tak energii zbytečnými pohyby.

Energetické šetrnosti je dále dosaženo důmyslně řešenou a lehkou konstrukcí z hliníkových slitin a samozřejmě systémem ovládání na dálku. Díky tomu, že se využívá výhradně dálkový ovladač, stroj není zatížený váhou operátora, a proto dochází k dalším výrazným úsporám spotřebované energie.

Je sekačka na elektrický pohon méně výkonná než žací technika se spalovacím motorem?

Hodinová produktivita sekačky eCross Liner je srovnatelná s produktivitou stroje se spalovacím motorem. Elektrická sekačka bez obtíží zvládne sečení hustší trávy na rovině i ve svahu. Proti technice se spalovacím motorem je elektrická verze výrazně hbitější a navíc vybavená speciálně upraveným systémem žacího ústrojí, který nevyžaduje vysoký příkon a zaručuje současně vynikající kvalitu sečení a mulčování.

Co byste řekl k benefitům elektrického pohonu?

Jednou z hlavních výhod tohoto druhu pohonu je absence produkovaných emisí, tichý provoz a snadná údržba stroje. Představuje ideální řešení pro sečení v oblastech, kde je zvuk sekaček se spalovacím motorem nežádoucí a představuje rušivý element. Mezi taková místa patří například městské parky, lázeňské a nemocniční areály, hřbitovy, zoologické zahrady, dětská hřiště, rezidenční oblasti a další lokality.

Jaká je výdrž sekačky na jedno nabití a jak dlouho trvá nabíjení?

Tento parametr závisí na náročnosti sečeného terénu. Výdrž akumulátoru se s ohledem na místní podmínky pohybuje v rozmezí od pěti do osmi hodin. Samotné nabíjení trvá zhruba stejně dlouhou dobu.

Můžete pohovořit o údržbě?

eCross Liner byl navržený tak, aby nejen jeho provoz, ale i samotná údržba byla snadná a ekonomicky výhodná. Konstrukčně má velmi jednoduchý pohonný systém s dvěma elektromotory. Z hlediska údržby přirozeně odpadá nutnost čištění vzduchových filtrů, výměny olejů a dalších záležitostí spojených s provozem spalovacího motoru a hydraulické soustavy. Údržba elektrické sekačky je omezená pouze na pravidelné čištění stroje a dobíjení akumulátoru.

Je elektrická sekačka bezpečná?

Model eCross Liner je výsledkem intenzivního, několik let trvajícího, vývojového procesu. Byla podrobený dlouhodobému testování v terénu trvajícímu v řádu měsíců. Samotný akumulátor prošel náročnými testy a byl certifikovaný mezinárodně uznávanou Státní zkušebnou strojů.

Jak je to s dostupností servisu a náhradních dílů?

Vzhledem k tomu, že se jedná o český výrobek, o tento segment se staráme sami jako výrobce. Samozřejmostí je garantovaná dostupnost náhradních dílů a rychlá reakce našich servisních techniků na požadavky uživatelů sekaček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down