19.10.2018 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologicky a efektivně na hubení plevele

Ve francouzské Bretani ve městě Saint-Jacques de la Lande má svoje sídlo společnost OELIATEC. Firma byla založena v roce 2010 a zabývá se vývojem a výrobou zařízení určených k ekologickému hubení plevele horkou vodou.

První prototypy zařízení na hubení plevele začal Jean-Pierre Barre pronajímat technickým službám již v roce 2005 a v praktickém provozu ověřovat jejich funkčnost. Na významu získala technologie likvidace plevelů horkou vodou v posledních letech zároveň se zpřísňujícími se předpisy aplikace chemických prostředků a jejich postupným zákazem. První uživatele nové technologie přesvědčily nejen ekologické aspekty, ale i efektivnost nové metody. Od roku 2012 se tak firma s patentovanou technologií rozrůstá a buduje distribuční síť svých produktů nejen ve Francii, ale i v dalších zemích Evropy.

Patentovaná technologie používá běžně dostupnou vodu, do které nejsou přidávány žádné chemikálie ani jiné produkty.

Tato metoda, nazývaná likvidace plevele kapénkami vroucí vody nebo také likvidace plevele přehřátou vodou, umožňuje efektivní likvidaci rostliny plevele ekologickou cestou bez použití pesticidů. Princip fungování likvidace plevele kapénkami vroucí vody je jednoduchý. Voda ohřátá na 115 až 120 °C  je rozstřikována na rostliny plevele pod nízkým tlakem. Rostlina je zasažena termickým šokem, který rozloží chlorofylové částice a znemožní tak další fotosyntézu. Přehřátá voda v tekutém skupenství spálí rostlinu od vegetativního vrcholu až po kořenový systém (dehydratace).*

Více v časopisu Komunální technika 10/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down