Ekologické štěpkovače pro čistá města

Česká firma LASKI ze Smržic u Prostějova se zabývá vývojem a výrobou komunální techniky již 28 let. Jedním ze čtyř hlavních pilířů výrobního programu je ucelená řada štěpkovačů.

Současná třetí generace těchto pomocníků nese označení LS 160. Tyto stroje mohou být umístěné na přívěsu do 750 kg, na přívěsu se stavitelnou ojí, na pásovém podvozku s ručním nebo dálkovým ovládáním nebo jsou určené pro agregaci za traktor včetně možnosti přemísťovat po pracovišti osmitunovou vlečku.

Spalovací i elektro motory

Jak nám vysvětlil ředitel společnosti LASKI Ing. Zdeněk Zapletal, u verzí se spalovacím motorem si můžete vybrat z pohonných jednotek na benzín nebo na naftu, které splňují nejpřísnější ekologické limity, momentálně Stage V.

Pro ekologicky nejnáročnější zákazníky LASKI vyvíjí plně elektrický štěpkovač LS 160 A na akumulátory, jemuž jsme se podrobně věnovali v březnovém vydání Komunální techniky. Lidé ze společnosti LASKI připouštějí, že se nebude jednat o levný stroj. Benefitem je na druhou stranu „zelený“ provoz s nízkými náklady.

Jak vidíme všude kolem, ekologické snahy politiků ve městech a obcích se neustále stupňují a obyvatelé si čím dál víc váží čistějšího ovzduší. Zatím však jde prioritně o cenu.

Kompromis? LPG!

Proto se ve firmě LASKI rozhodli vyvinout a nabízet nové alternativní řešení mezi stroji s „levným“ provozem s pohonem na méně ekologické klasické ropné produkty a lokálně bezemisním, ale na pořízení drahým strojem na elektřinu. Zvolili proto pohon na LPG.

Jako zásobník slouží vyměnitelná bomba na 11 kg plynu. Stejné se používají pro pohon vysokozdvižných vozíků. Obsah bomby vydrží štěpkovači až na pět hodin práce. Může se to zdát málo pro osmihodinovou směnu, ale stroj řady LS 160 bez problému „utahá“ tři pracovníky již po jedné hodině intenzivního plnění vstupního otvoru štěpkovače dřevem.

„Tuto žhavou novinku jsme měli připravenou jako překvapení pro návštěvníky jarního brněnského veletrhu Techagro, jehož termín byl nakonec z důvodu pandemie koronaviru o rok posunutý. Kladné ohlasy na informaci o vývoji štěpkovače na plynový pohon již přišly hlavně ze zemí západní Evropy, zejména Francie. Proto naši tamní dealeři již obdrželi první stroje pro zkoušky v provozu. Pohon na plyn se jeví jako ideální reálné řešení pro nízkoemisní stroje na údržbu měst a obcí. Nestojí ranec peněz jako bateriová technika, a přitom jsou exhalace minimální. Na tuzemském trhu se tyto štěpkovače objeví koncem května,“ dodal na rozloučenou ředitel společnosti LASKI Ing. Zdeněk Zapletal.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)