Ekologická regulace růstu kořenů na Zelené stezce

Zelená stezka u obce Baignes, vyhrazená pro chodce, cyklisty, bruslaře a jezdce na koni poblíž města Angoulême v departmentu Charente, byla vybudována s použitím protikořenové textilie DuPont™ Plantex® RaciBloc ze systému regulace kořenového systému Rootcontrol, která potlačuje invazivní růst kořenů, a tím zabraňuje vzniku trhlin v povrchu cesty a zvyšuje pohodlí a bezpečnost jejích uživatelů. Toto ekologické řešení nepoužívá žádné chemické látky.

V minulém století se okraje železničních tratí a silnic zpevňovaly vysazováním stromů, nejčastěji akátů. V průběhu času kořeny stromů prorostly až do krajnic a vozovek. Při použití geotextilie DuPont™ Plantex® RaciBloc je cesta chráněna před kořeny ze všech stran, i na samé krajnici.
Stezka má v průměru 3 metry na šířku a je tvořena asfaltovým kobercem na vápencovém podkladu. Před vyasfaltováním byla v celé její šířce položena protikořenová textilie DuPont™ Plantex® RaciBloc s přesahem na obou okrajích, aby se zabránilo proniknutí kořenů do asfaltového povrchu. Textilie byla položena v pásech přes sebe a následně spojena nepropustně, tak aby nedošlo k pronikání kořenů horizontálně. Po obou stranách stezky byla do vyfrézované rýhy vsunuta další textilie DuPont™ Plantex® RaciBloc, tak aby nedocházelo k pronikání kořenů pod stezku a následně ke zvedání a praskání povrchu. Horní okraj textilie byl osazen 3 až 5 cm nad terén a spodní minimálně 10 cm pod úroveň podkladu stezky.
Zelená stezka je součástí velkolepého projektu cyklistického propojení Evropy od severu na jih pod heslem: „Z Nordkappu na Gibraltar na kole“. Tento projekt vytvořilo místní zastupitelstvo 3B Sud-Charente (vlastník projektu) ve spolupráci s konzultační firmou BETG Engineering. Jeho realizací byla pověřena stavební společnost SCOTPA a firma Point.P Travaux ze Saint Yrieix, která dodala textilii DuPont™ Plantex® RaciBloc od společnosti DuPont.
„Společnost DuPont je velmi potěšena tím, že mohla svými řešeními a materiály a dovednostmi svých odborníků přispět k vybudování tak důležité a potřebné infrastruktury v této oblasti. Toto dílo je významnou součástí přírodního, kulturního, technického a historického dědictví departmentu Charente. Doufáme, že naše řešení najde uplatnění i na jiných podobných stavbách nejen ve Francii, ale i v dalších zemích,“ říká Frédéric Mayoux z francouzské pobočky DuPont Building Innovations.

DuPont™ Plantex® RaBibloc je netkaná textilie s hladkým vodotěsným potahem, která je ideálním řešením pro prevenci invazivního růstu kořenů a oddenků agresivních rostlin a následně vzniklých škod. Chrání především podzemní rozvodné, odvodňovací, kanalizační a kabelové systémy. Díky kontrolovanému růstu kořenů agresivních rostlin a stromů je DuPont™ Plantex® RaciBloc rovněž vhodný pro terasy, dlážděné plochy a asfaltové povrchy. Tento účinný kořenový blokátor si poradí s bujným růstem kořenů, aniž poškodí rostliny nebo okolní materiály. Díky jednoduchému použití vyžaduje geotextilie DuPont™ Plantex® RaciBloc pouze nenáročnou přípravu k instalaci a po pokládce je možno ji ponechat mnoho let bez jakékoliv údržby.
Svisle položená protikořenová geotextilie DuPont™ Plantex® RaciBloc zajistí harmonický a bezproblémový růst kořenů rostlin.

DuPont (NYSE: DD) přináší na globální trh špičkovou vědu a techniku ve formě inovačních výrobků, materiálů a služeb již od roku 1802. Společnost je přesvědčena, že ve spolupráci se zákazníky, státními orgány, nevládními organizacemi a ideovými vůdci může pomoci nalézt řešení řady celosvětových problémů, jako například zajištění dostatku zdravých potravin pro všechny lidi na světě, snížení závislosti na fosilních palivech a ochrana života a životního prostředí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *