Dvě novinky pro ryze český unikátní žací stroj s elektropohonem

Páté narozeniny oslavila v lednu společnost RAYMO se sídlem v Havlíčkově Brodě. Budeme-li důslední, je nutné k tomuto jubileu přidat ještě další dva roky vývoje nové techniky s ojedinělou konstrukcí, k tomu s ryze českou pečetí.

„Začínali jsme s jedním nosičem s jedním žacím ústrojím, ale především se systémem POWERSWAP, který umožňuje během jedné minuty vyměnit plně elektrický pohon za plug-in hybridní. První tři roky jsme se soustřeďovali pouze na export, poté zahájili prodeje i v Česku. Dali jsme si za cíl mít především skvělou plně elektrickou sekačku. Byli jsme na trhu v této kategorii mezi prvními. Protože nabídka součástek byla velmi omezená, museli jsme si mnoho komponentů, například vhodnou baterii nebo elektromotory, vyvinout sami. Dnešní stroj Raymo Torpedo (obr. 1) je víceúčelová sekačka, chcete-li nosič nářadí, kterou si každý může přizpůsobit svým potřebám,“ řekl nám jednatel společnosti RAYMO Jan Formánek. Pro letošní rok si tato havlíčkobrodská firma připravila několik zásadních novinek. Pojďme na ně!

Rameno pro přesné obsekávání

Tou hlavní je výkyvné žací rameno R14SFINX (obr. 2, 2a) určené k obsekávání překážek, jako například sloupky, stromy, svodidla či ploty. Připevňuje se do zadní části sekačky a funguje jako doplněk primární žací hlavy umístěné vpředu. Plovoucí disk přesně kopíruje terén a překážky, které má za úkol obsekat. Sečení mají za úkol robustní, jednoduše vyměnitelné struny.

„Toto jednoduché zařízení je díky pružinovému mechanismu velmi šetrné k překážkám, ale současně dramaticky zvyšuje produktivitu stroje a podstatně redukuje nutnost ručního dosekávání s pomocí křovinořezu nebo strunové sekačky. Rameno lze sklopit do přepravní nebo servisní polohy nebo se dá z nosiče jednoduše odmontovat,“ vysvětlil Jan Formánek.

RAYMO si slibuje, že se tato novinka uplatní především při údržbě fotovoltaických elektráren, stromových školek, letišť, oplocených areálů a složitých komunálních ploch. Jedná se již o šesté žací ústrojí, které společnost vyvinula pro svůj plně elektrický dálkově řízený nosič TORPEDO, který poprvé představila v roce 2019.

Kola do obtížného terénu

Druhou novinkou jsou speciální kola FLEXI-SPIKE (obr. 3) určená pro práci v extrémních svazích a v terénech s omezenou trakcí. Disponují velkými kovovými hroty umístěnými v pružném plášti, který se přizpůsobuje nerovnostem a zajišťuje tak nejlepší možný kontakt stroje s podkladem. Při použití těchto kol lze se strojem TORPEDO bezpečně sekat i velmi prudké svahy, například na vodojemech, rekultivovaných skládkách, podél silnic a dálnic nebo na poldrech.

Vzhledem k celkové výšce stroje, která je pouze asi 50 cm, nehrozí jeho převrácení. Svahová dostupnost je tak omezena především trakcí kol FLEXI-SPIKE. Ta se jednoduše montují na přední hnanou nápravu – zadní hnaná kola si nechávají standardně dodávané pneu. Volitelně lze na sekačce RAYMO použít také kola s pneumatikami typu TURF nebo ALL-TERRAIN.

„Vzhledem k mimořádné modularitě stroje, která dnes čítá šest výměnných žacích hlav, tři různé pohonné jednotky, tři typy kol a stejně tolik nabíječek, je možné sestavit desítky různých variant. Díky tomu lze naprosto přesně vyhovět požadavkům konkrétního zákazníka – od pravidelné údržby kvalitního trávníku, přes běžné komunální použití, lištové kosení květnatých luk až po hrubé sečení ruderálních porostů a práce na prudkých svazích. To vše rychle, levně, tiše, čistě a bezemisně,“ vyzvedl hlavní výhody stroje RAYMO Jan Formánek.

Nepřekvapí, že již během pěti let od zahájení prodejů získala společnost Raymo obchodní zastoupení po celé Evropě, v severní Americe, Asii a Oceánii. Dnes patří ke světově nejprodávanějším značkám dálkově řízených sekaček, která se zrodila díky zlatým českým rukám a usilovné práci několika nadšenců z Vysočiny. O kvalitě výrobků RAYMO se již mohly přesvědčit i desítky zákazníků v České republice. Uvidíme, s čím přijde výrobce příště.*

Foto archiv/RAYMO

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down