02.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvacet let jdou cestou postupného rozvoje

Letošní dny otevřených dveří, které v druhé polovině března uspořádala ve svém areálu v Novém Dvoře nedaleko Heřmanova Městce společnost Agrometall, byly v lecčems specifické. Firma totiž v lednu oslavila své dvacáté narozeniny a k této příležitosti připravila pro návštěvníky hned několik překvapení. Do scénáře ovšem nepatřila sněhová nadílka, jež zasypala netradičně na Josefa prakticky celé území republiky...

Vystavených produktů z portfolia pořádající firmy bylo letos u příležitosti jubilea opravdu hodně a za výrobky Agrometallu nezaostávala ani technika John Deere reprezentovaná především zemědělskými traktory. Pozornost návštěvníků přitahovala například expozice dvaceti modelů traktorů této značky seřazených chronologicky od roku výroby 1993 až po letošní nové modely.
Další připomínkou lednových dvacetin Agrometallu mělo být dvacet různých nosičů osazených vyráběnými nástavbami. Těch jsme sice nakonec napočítali „jen“ devatenáct, ale i to je úctyhodné číslo svědčící o variabilitě a široké škále nabízených adaptérů.

Pohled do historie

„Za dvacet let působení na trhu jsme zažili časy dobré i zlé a v historii značky Agrometall by se dalo najít několik důležitých mezníků.
Prvním z nich je samozřejmě založení firmy v roce 1993, kdy jsme zahájili provoz v původně pronajatém areálu a věnovali se zpočátku prodeji starší menší zemědělské mechanizace a výrobě komponentů pro zemědělské stroje. Postupně jsme přešli na prodej nových zemědělských strojů a rozšířili zakázkovou výrobu podle dodané dokumentace našich německých obchodních partnerů.
Nepříliš radostným byl pro nás rok 1999, kdy bylo jednak méně zakázek a také bylo nutné vyřešit organizaci a majetkové vztahy ve společnosti. To se nakonec naštěstí podařilo a od roku 2000 výroba stoupá a na trh dodáváme stroje a zařízení pod vlastní značkou. Výhodou bylo, že se v letech 2003 a 2004 v komunálním sektoru obecně zvedl zájem o potřebnou moderní techniku. Konjunkturou by se daly nazvat roky 2007 a 2008, ale ani teď si na množství zakázek rozhodně nemůžeme stěžovat. Jen ve výrobě zaměstnáváme momentálně 28 lidí a o naše agregáty je na trhu stále zájem. Navíc pokračujeme i ve výrobě komponentů pro naše partnery (například firma Bednar) a začali jsme i s výrobou hydrauliky pro malé traktory. Právě díky tomu umíme agregovat naše adaptéry prakticky s jakýmkoli typem nosiče,“ stručně rekapituluje dvacet let činnosti firmy Agrometall její jednatel Petr Bohuněk.

Export posiluje

Firma Agrometall vyrábí ročně stabilně okolo 800 strojů vlastní konstrukce. Rodinným stříbrem by se daly nazvat zametače řady KM, které výrobu vlastních produktů odstartovaly a až na menší technická vylepšení se vyrábějí s úspěchem dodnes. Jejich stavebnicový systém nabízí uživatelům celou škálu variant a v provozu jich slouží již více než 4000 kusů.
Důležitým výrobkem jsou od začátku existence firmy sněhové radlice. Ty se vyrábějí v mnoha typech a celé škále modelů. Výrobní program doplňují i kotoučové a válečkové sypače vhodné pro zimní údržbu komunikací.
Jak uvedl Petr Bohuněk, obrat na trhu v České republice mírně poklesl, ale tuto ztrátu vyrovnává export. V loňském roce potěšil zvýšený zájem o produkty Agrometallu na ruském trhu. „Poprvé jsme naše stroje vystavili v roce 2011 na veletrhu na Ukrajině a svoji účast jsme loni zopakovali. Podařilo se vzbudit zájem a náš nynější obchodní partner odebírá pro ruský trh určité typy strojů ve velkých sériích, což je samozřejmě výhoda. Export není ale zdaleka jen Rusko, v Německu jsou oblíbené konstrukčně uzpůsobené zametače, s naší technikou je možné se potkávat i na Slovensku, v Polsku a dalších zemích. Export pokrývá momentálně zhruba 40 procent naší produkce, nicméně jeho podíl stále stoupá.“
Na tuzemském trhu se nejlépe prodávají malé a střední šípové sněhové radlice, své zákazníky si pravidelně nacházejí i odpružené sněhové radlice řady ORM určené pro malotraktory. Specifikem České republiky je obliba vzadu nesených sněhových radlic. Dobře běží i prodej sypačů i zametačů. „Konečně se rozběhl prodej zametačů SW-S GRAND určených pro agregaci se stavebními stroji. Opět jsme se přesvědčili, že výrobek, i když je kvalitní, potřebuje minimálně rok, aby se na trhu zavedl,“ poznamenává Petr Bohuněk.

Konkurence rozhodně nespí

„Před necelými deseti lety nebyla na trhu zdaleka taková konkurence, jako je nyní. Výrobců i obchodníků rok od roku přibývá a to nás nutí hledat stále nové cesty ke zlepšení produktivity a kvality. Proto je třeba jít cestou stálého rozvoje a vydělané peníze vhodně investovat do obnovy. Nutností byla rekonstrukce výrobní haly a její dovybavení moderními stroji. Zatímco dříve trvalo vyřízení objednávky šest až osm týdnů, s novým zázemím můžeme slíbit podstatně kratší dodací lhůty, jelikož potřebných dílů máme připravený dostatek. A přesto ještě uvažujeme o přístavbě další haly. Díky strojovému vybavení si troufám tvrdit, že není moc věcí, které bychom technicky nedokázali zvládnout, i když v některých případech se kooperací nezříkáme.
Výrobu se snažíme rovnoměrně rozdělit na období celého kalendářního roku, ale samozřejmě hlavně před zimní sezónou nevíme často kam dřív skočit. Dobré pro nás je, když nasněží v říjnu, a tím se mezi uživateli včas zvedne zájem o nákup nové techniky, jenže tato situace se dá těžko naplánovat,“ říká Petr Bohuněk.
Technické novinky v podobě nových modelů firma Agrometall pro letošní rok nepřipravila, věnuje se spíše vylepšením stávajících typů na základě přání a praktických zkušeností uživatelů. Výrobní program by měly časem doplnit sněhové radlice určené pro větší nosiče.
A jaké jsou další plány? „K tomu, abychom byli konkurenceschopní, je třeba přizpůsobit i cenovou politiku, byť je to někdy složité. I nadále chceme spoléhat na silné obchodní partnery v tuzemsku i v zahraničí. Letos se například premiérově zúčastníme německého veletrhu Demopark a zopakujeme i svoji účast na Ukrajině.
Firmu ovšem nedělá jen moderní technika, ale především lidé, na které se můžeme spolehnout. Někteří s námi prožili celých dvacet let, ať již jde o technické pracovníky, nebo zaměstnance z výroby či servisu, na který klademe také velký důraz. Když nastane kalamitní situace, musí jít vše stranou. Jen tak se dá uspět,“ uzavírá Petr Bohuněk.

Popisek: Jen několik značek malotraktorů, které se představily jako nosiče nářadí Agrometall

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down