20.02.2019 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva stroje pro komplexní údržbu obce

Obec Libochovany, ve které žije necelých 600 obyvatel, se nachází na pravém břehu řeky Labe v Ústeckém kraji v okrese Litoměřice. Součástí Libochovan je i malá vesnice Řepnice vzdálená zhruba půl kilometru. Celoroční údržbu se snaží obec zvládnout vlastními silami, a to nejde bez kvalitní techniky. Necelé dva roky při zajištění komunálních služeb výrazně pomáhají hned dva stroje značky Kubota, traktorová sekačka G23 LD a malotraktor B2650.

Soběstačnost byla před dvěma lety zásadním důvodem pro nákup nové moderní komunální techniky. „Nechtěli jsme si dále najímat firmy poskytující technické služby a rozhodli se postarat ve větší míře o údržbu obce vlastními silami. K tomu máme jednoho stálého zaměstnance obecního úřadu, další mohou vypomoci podle potřeby v rámci veřejně prospěšných prací. Naším cílem bylo těmto lidem práci ulehčit, zefektivnit jí a především zrychlit. Při dnešní situaci na trhu práce je totiž nutné postarat se o co nejlepší pracovní podmínky. S novou technikou náš pracovník údržbu obce zvládá, i když musím říci, že povinností není rozhodně málo,“ popisuje úvodem starostka obce Libochovany Miroslava Vencláková.

 

V zimě pracuje jeden, v létě jsou v permanenci oba

Zimní údržbu zajišťuje v obci traktor s čelním zametacím kartáčem. „Sněhu u nás mnoho nebývá. Pokud nějaký sněhový poprašek napadne, většinou stačí na jeho odmetení zametací kartáč, pokud úklid proběhne rychle. Obsluha tedy musí někdy vyrazit do terénu i v nepříjemných klimatických podmínkách, proto jsme se rozhodli pro traktor s vytápěnou kabinou,“ říká Miroslava Vencláková.

Letní sezóna probíhá v Libochovanech hlavně ve znamení sečení a údržby veřejné zeleně. „Zeleně máme na starost opravdu dost. Nejde jen o posečení ploch v obci a nedalekých Řepnicích, je třeba udržovat i okolí cyklostezky dlouhé zhruba čtyři kilometry, postarat se o areál mateřské školky, dětské i fotbalové hřiště. Na tuto činnost se hodí oba dva stroje, jak žací speciál, tak malotraktor v agregaci s mulčovacím ramenem. Traktor pomáhá celoročně i při transportu materiálu a k dispozici máme též vysavač na podzimní úklid listí,“ vypočítává Miroslava Vencláková další možnosti nasazení zakoupené techniky.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down