DURSO MULTIMOBIL X 4 x 4: univerzální pomocník pro města a obce

V letošním roce slaví společnost SIMED kulaté výročí. Je tomu přesně deset let, co představila na českém trhu univerzální komunální vozidlo s pohonem 4 x 4 italské značky DURSO.

Za tuto dobu prošel tento stroj několika facelifty a technickými inovacemi; jednoduchá a robustní konstrukce však nadále zůstává. Interiér kabiny dostal během vývoje novou, modernější a ergonomičtější tvář. Vozidlo DURSO MULTIMOBIL X je stále návratem k jednoduchému, ale v podmínkách provozu technických služeb a dalších organizací, zabývajících se údržbou městských komunikací, tolik ceněnému univerzálnímu vozidlu.

Bez elektroniky, s DPF filtrem

Dlouhá léta žehrali zástupci technických a městských služeb na absenci takového vozu na trhu, který by nebyl „prošpikovaný“ nejmodernější elektronikou, jež se po pár letech provozu projeví značnou poruchovostí, a tím pádem velice drahým servisem.

Nosiče DURSO MULTIMOBIL X se však tyto negativní vlivy netýkají. Srdcem je téměř bezúdržbový přeplňovaný dieselmotor Kohler o objemu 2500 cm3 s filtrem pevných částic, který disponuje vyšším výkonem než jeho předchůdce. Výkon motoru činí 75 k, točivý moment 300 Nm při 1500 ot. je jedním z nejvyšších v této kategorii vozidel. Brzdový systém je již vybavený funkcí ABS a EBD.

Vozidlo je i nadále homologované v kategorii SS-samojízdný pracovní stroj s celkovou hmotností 3,5 t, tedy pro řidičské oprávnění skupiny B. I nadále zůstává v nabídce možnost dodání vozidla s homologací pro celkovou hmotnost 5,5t, rovněž v kategorii SS-samojízdný pracovní stroj.

Pro celoroční údržbu

Univerzální nosič nářadí DURSO MULTIMOBIL X lze osadit standardním třístranným sklápěčem, pro potřeby svozu kontejnerů jednoramenným hákovým nosičem, popřípadě dvouramenným nosičem vanových kontejnerů.

Všechny tyto verze umožňují agregaci zimních a letních nástaveb pro celoroční údržbu komunikací – například klasické sypače vozovek, dvoukomorové sypače s možností zkrápění solankou, cisternové kropící nástavby, cisternové nástavby s vysokotlakým mycím agregátem pro možnost odstraňování plevele horkou vodou, tak i svozové nástavby pro odvoz odpadů.

Na přední zvedací upínací desku lze agregovat sněhové radlice, válcové zametače, mycí lišty, popřípadě stále populárnější kropící ramena pro zálivku záhonů, travnatých pásů či zavěšených květináčů. Malou ukázku z nepřeberných možností využití tohoto všestranného nosiče představují obrázky.

Závěrem lze snad už jen dodat, že v letošním roce dovršíme devadesátku prodaných vozidel do komunální sféry, což ukazuje na skutečnost, že si všestranné vozidlo DURSO MULTIMOBIL X našlo své zákazníky a bude úspěšné i v dalších letech.

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 6/2024)*

SIMED, foto archiv firmy