02.03.2017 | 09:03

Drtiče pomáhají likvidovat přírodní katastrofy

Přírodní katastrofy nelze odvrátit, lze jim pouze částečně čelit účinnou informovaností a kvalitní technikou. Chceme se s vámi podělit o několik skutečných příběhů, které se staly v minulých letech v Americe, ve státě Michigan.

V lesích tohoto amerického státu se začal rychle šířit nebezpečný škůdce jasanů, krasec (Agrilus planipennis), brouk charakteristického tvaru a zbarvení, který byl původně domestikován pouze v Asii. Patří mezi významné podkorní škůdce jasanů a jím napadené stromy jsou odsouzeny k rychlému zániku. Může škodit i na některých dalších druzích listnatých dřevin.

Odborníci i obyvatelé jen s hrůzou přihlíželi, jaké škody tento hmyz páchá v jejich lesech. Během krátké doby napadli škůdci až 25 procent listnatého porostu ve státě Michigan. Nebyl čas k léčbě napadených stromů, protože škůdce se šířil a množil stále rychleji.

Když zastupitelé měst a obcí sčítali škody napáchané krascem, uvědomili si, že bude nutné rovněž „vyčistit“ lesy a porosty od odumřelých stromů. Odhadovali, že zapůjčení techniky k likvidaci by dosáhla částky až 400 000 dolarů. Proto město požádalo o dotaci z grantu životního prostředí ve státě New York a rozhodlo se pro nákup nového horizontálního drtiče Vermeer HG6000, stroje pro rychlou a bezpečnou recyklaci zeleného odpadu a větví.

Pracovníci tamějších technických služeb o drtiči řekli: „Byli jsme velmi překvapeni rychlostí stroje a zejména nízkou spotřebou paliva. Pro obce a města jsou podobné katastrofy a jejich likvidace finančně velmi náročné, proto je dobrý každý ušetřený cent. Vytipovali jsme i dalších 743 napadených jasanů, které bude nutné odstranit a zlikvidovat. Takže nový drtič určitě nebude zahálet“, shrnul John Wegner, který má likvidaci dřevního odpadu na starost.

V posledních letech postihly Spojené státy i další přírodní katastrofy, zejména ničivé hurikány a tornáda, které si vyžádaly i oběti na lidských životech. Na odstranění zdevastovaných porostů se podílela i armáda. Likvidace následků přírodních katastrof jsou finančně velmi náročné a mohou se vyšplhat až do astronomických částek.

Rodinná firma Terry Tree Servis se během své existence mnohokrát setkala s odstraňováním následků hurikánů a rozhodla se pro nákup drtiče Vermeer HG6000: "Při našem rozhodování sehrál významnou roli hurikán Sandy v roce 2012. Byl mimořádně ničivý a stromy jsme odklízeli společně s jinými firmami, dobrovolníky a armádou velmi dlouho. Až nákup drtiče nám práci velmi ulehčil a urychlil,“ vysvětlil své rozhodnutí majitel firmy Terry Tree Servis a pokračoval:

„Velikost a technické specifikace stroje byly také důvodem, proč jsme se rozhodli pro nákup tohoto modelu. Pro naši potřebu, tedy především zpracování velkého množství větví a stromů, je drtič HG6000 ideálním pomocníkem.”

Podstatnou výhodou tohoto drtiče je, že si obsluha může zvolit si velikost frakce. Z technických parametrů stroje Vermeer HG6000 je třeba vyzdvihnout zejména jeho efektivitu, vysoký výkon a současně bezpečnost při práci.

Zvýšení produktivity je dosaženo systémem Vermeer SmartGrind, který automaticky reguluje rychlost drcení podle otáček motoru a množství vstupního materiálu. Drticí výkon se zefektivnil patentovaným systémem Series II Duplex s otočnými kladivy a bloky, což zjednodušuje údržbu a téměř dvojnásobí jejich životnost. Obsluha má možnost vyměnit drticí systém za štěpkovací buben a proměnit stroj na výkonný štěpkovač. Vermeer HG6000 potom produkuje s vysokým výkonem kvalitní štěpku jednotné frakce.*

Pro více informací kontaktujte svého Vermeer dealera.   Video z činnosti stroje najdete zde.

(red)

Foto archiv/Vermeer