15.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace pomohly k nákupu nových traktorů

Od letošní sezóny bude při údržbě a ošetřování veřejné zeleně a sportovišť pomáhat v Trhovém Štěpánově subkompaktní traktor Yanmar 424 s příslušnými adaptéry. Na základě výběrového řízení byl nový stroj pořízen s přispěním Nadace ČEZ. Ministerstvem zemědělství vypsaný dotační titul na podporu lesního hospodářství pomohl též při koupi výkonnějšího traktoru Deutz-Fahr 5090.4 G Comfort. Ten již zhruba půl roku pracuje ve štěpánovských městských lesích.

Slavnostní představení nového malotraktoru Yanmar veřejnosti proběhlo v Trhovém Štěpánově začátkem února. Pracovat s ním budou zaměstnanci technické čety městského úřadu, kteří se ve městě a jeho dalších pěti místních částech starají o letní úklid i zimní údržbu komunikací a pečují o veřejnou zeleň.

„Město také vlastní zhruba 250 hektarů lesů, kde je třeba zajistit prořezávky i vlastní těžbu a přibližování dřeva. Při této činnosti pomáhá našim pracovníkům větší traktor Deutz-Fahr zakoupený v loňském roce,“ řekl úvodem starosta Trhového Štěpánova Josef Korn.

Již ukázal svoje kvality

Výkonnější traktor Deutz-Fahr 5090.4 G dodala na základě výsledků výběrového řízení do Trhového Štěpánova společnost Garnea, která zajišťuje též jeho servis. „Součástí dodávky traktoru byla jeho speciální úprava nutná pro práci v lese i jeho vybavení čelním nakladačem s rampovačem a vzadu neseným navijákem KRPAN 4 SI. Traktor u nás pracuje půl roku a již měl příležitost ukázat svoje kvality v praxi. Po větrné kalamitě jsme museli vytěžit v krátkém čase zhruba 150 m3 polomů a především zpracovat a odklidit stromy popadané na silnicích a cestách. Traktor se ukázal jako velký pomocník a přitom provozně velice úsporný. Dá se říci, že pro rozsah prací, které zajišťujeme v našich lesích, jde o ideální řešení. Maximum roční těžby je u nás 1300 m3, ale lesy se snažíme šetřit, takže těžíme zhruba 1000 m3 ročně a povolený etát ani nevyužijeme. Ale když připočteme další práce, jako jsou probírky, ostatní prořezy i doprava, je traktor plně využitý,“ shrnuje Josef Korn první zkušenosti se strojem Deutz-Fahr.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down