16.02.2021 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrovolní hasiči s novým speciálem

Zastupitelstvo města Luže (Pardubický kraj, okres Chrudim) rozhodlo o pořízení cisternové automobilové stříkačky pro místní jednotku sboru dobrovolných hasičů – foto. Novou Scanii dodala koncem loňského roku na základě výběrového řízení firma KOBIT – THZ za necelých osm milionů korun (včetně DPH).

Cisternová automobilová stříkačka je postavená na třínápravovém šasi Scania P500 B6 × 6HZ řady XT o rozvoru náprav 4300, respektive 1450 mm. Nápravy jsou vybaveny uzávěrkami diferenciálů, odpruženy jsou listovými péry – nechybí ani torzní stabilizátory. Brzdy jsou bubnové. Vozidlo vykazuje zvýšenou odolnost proti účinkům sálavého tepla a dokáže se brodit klidnou vodou až do hloubky 750 mm.

Kabina pro šest

O pohon se stará řadový vznětový šestiválec DC13 146 o objemu 12,7 litru. Jeho maximální výkon je 368 kW při 1900 otáčkách za minutu, maximální točivý moment je 2500 Nm. Agregát splňuje emisní normu Euro 5. Dvanáctistupňová převodovka GSRO905R je automatizovaná se systémem Opticruise a s retardérem R3500.

Kabina Crew Cab CP28L je čtyřdveřová, šestimístná, s klimatizací a nezávislým vytápěním. Na levém boku se nachází sdružená zásuvka pro dobíjení a konzervaci akumulátorů a doplňování tlakového vzduchu Rettbox-air. Zásuvka je napojená na tlakovou soustavu vozidla a na systém inteligentního dobíjecího zařízení akumulátorových baterií. Současně napájí elektrický předehřev motoru, kterým je vůz vybaven.

Kabina osádky je vybavena čtyřmi dobíjecími úchyty pro ruční radiostanice Motorola CP 140 a šesti pro ruční svítilny. V dosahu sedadla velitele je v dobíjecím úchytu umístěný tablet Samsung Galaxy TAB A. Pro jeho napájení slouží samostatně jištěná zásuvka.

Přínos pro město

V zorném poli řidiče je v přístrojové desce integrovaný displej couvací kamery. Ta je vyhřívaná a odolná proti vodě i prachu. Mezi kabinou a nástavbou je uchycený pneumaticky vysouvaný osvětlovací stožár THZ LED o maximální výšce pěti metrů od země s 24V světlomety s celkovým světelným tokem 20 000 lumenů.

Nástavba je řešena modulově. Mezi přední a zadní skříní se nalézá nádrž na hasivo vyrobená z nerezavějící oceli. Na obou stranách nástavby jsou LED stavoznaky znázorňující množství hasiva v nádržích na vodu a na pěnidlo. Vozidlo uveze 8500 litrů vody a 510 litrů pěnidla. Čerpací zařízení THZ 3000 dosahuje jmenovitého výkonu 3000 litrů za minut při tlaku 10 barů a umožňuje pracovat i ve vysokotlakém režimu – tedy 40 barů.

„Nová Scania pro jednotku hasičů v Luži je podle mě nesporně přínosnou investicí do našeho města a především našich občanů. Můžeme investovat do staveb a nových projektů spoustu peněz, ale bez perfektní ochrany majetku a životů občanů by to mohlo být bezpředmětné. Jsem ráda, že se podařila dobrá věc a věřím, že vozidlo je nyní v rukou těch správných nadšených lidí, pro které je hasičina nedílnou součástí života. Tak ať dobře slouží,“ řekla při slavnostním předání starostka města Luže Veronika Pešinová.*

Zdroj: Scania

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down