Do starého železa? Ani náhodou!

Většina našich reportáží vznikajících ve spolupráci s uživateli komunální techniky se obvykle týká strojů, které patří do kategorie novinek, či se mohou pochlubit nějakou významnou konstrukční inovací. Nicméně každý provozovatel pracovních strojů dobře ví, že nejen technický pokrok bývá jediným plusem užívané mechanizace, do které investoval mnohdy nemalé finanční prostředky. Mezi zásadní klady bezesporu patří i spolehlivost a dlouhověkost užívané techniky. A právě tyto vlastnosti jsou jednoznačně devizou traktorů, které využívá k zajištění poskytovaných služeb společnost SYTRA.

Zmiňovaná firma má svoje sídlo v Jiřetíně pod Jedlovou a znalci v oboru jistě velice rychle pochopí, že tím pádem nemůže mít daleko od traktorů Iseki, jejichž generální dovozce, společnost Eurogreen CZ, má svoje zázemí tamtéž.

„S prací v oboru jsem začal již téměř před třiceti lety a firmu jsem založil ještě při studiích na vysoké škole. Mým prvním traktorem byl starší mechanický stroj Iseki s čelním nakladačem, se kterým jsem se rozloučil teprve nedávno. Momentálně patří do strojového parku firmy šest traktorů stejné značky a používáme i žací stroj Iseki SXG 22,“ říká úvodem jednatel firmy SYTRA Michal Synek.

Jasná volba

Společnost se zaměřuje především na výstavbu a regeneraci fotbalových hřišť a dalších sportovišť a věnuje se též údržbě a úpravám zahrad i realizaci závlahových systémů. Funguje jako franšízingová firma úzce spolupracující se společností Eurogreen CZ, sázka na techniku značky Iseki se tedy přímo nabízí. „Zhruba devadesát procent zakázek realizujeme ve spolupráci s firmou Eurogreen CZ a působíme prakticky na celém území Čech, ale i v zahraničí. Tato součinnost a sázka na techniku Iseki nám přináší pochopitelně nesporné výhody v zajištění bezproblémového servisu i zabezpečení dodávek potřebných náhradních dílů. Nicméně rozhodně to neznamená, že bychom si nemuseli našeho strojového parku patřičně vážit. Ba právě naopak. Prodeje nejstaršího traktoru Iseki s čelním nakladačem, který u nás pracoval téměř třicet let, dodnes občas lituji. A některé další traktory se odpracované třicítce sezón již výrazně blíží,“ popisuje Michal Synek.

Vzhledem k pracovnímu zaměření firmy je jasné, že traktory jako tahače a nosiče potřebných pracovních adaptérů hrají ve strojovém parku zásadní roli. „Při regeneraci trávníkových ploch i výstavbě nových sportovišť využíváme rozmanitou škálu nářadí agregovaného právě s traktory různých výkonů. Například v letošním roce jsme během několika málo týdnů realizovali na osmdesát regenerací trávníků, což je docela dost. Abychom to zvládli, je třeba, aby na sebe jednotlivé pracovní operace plynule navazovaly, a první podmínkou je pochopitelně spolehlivost techniky. Používané traktory ji přes svoje stáří splňují,“ hodnotí Michal Synek.

Třicet let v zápřahu

V momentálně využívaném traktorovém parku se titulem stařešiny honosí model Iseki TA538F. Ten, stejně jako další traktor TK538F, se neobjevil ve firmě jako úplný nováček. „Tyto dva traktory jsem zakoupil již jako použité v Německu a měly tedy již něco za sebou. Pochopitelně je nevyužíváme po jimi odpracovaných letech na ty nejnáročnější práce, ale svoje si ještě stále zastanou hlavně při pískování a aerifikacích. S tím nejstarším pracuji docela často já a vím, že se na něj mohu spolehnout, motoricky je stále naprosto v pořádku. Bohužel přesně nevím, kolik má za těch asi třicet let odpracovaných motohodin, protože počítadlo motohodin a tachometr byly první, nicméně pro vlastní provoz ne tak podstatnou závadou, která se u mechanického traktoru vyskytla. Ale motor a převodovka a další důležité technické součásti stále šlapou jako hodinky. Neexistuje tedy důvod, proč se letité techniky zbavovat,“ vysvětluje Michal Synek.

Další čtyři do rodiny

Firma se stálými třemi zaměstnanci, jejichž počet se v sezóně rozšiřuje většinou až na dvanáct, samozřejmě se dvěma traktory nevystačí. Traktory jsou nejčastěji agregovány s pískovačkami, aerifikátory, vertikutátory, sečkami, půdními frézami, drážkovačkami a grejdry. A některé nezahálejí ani po skončení letní sezóny. „Kromě regenerací travnatých ploch a hřišť se naše traktory uplatní i v agregacích se štěpkovači, nebo příležitostně při senosečích,“ doplňuje Michal Synek. Traktory si tedy odpočinou pouze v zimě, kdy se pracovníci firmy věnují jejich potřebné posezónní údržbě.

Prvním zbrusu novým zakoupeným traktorem byl model TG 5390 opatřený kabinou, ale i ten má odpracovaných již čtrnáct let. Za tu dobu, jak připomněl Michal Synek, prošel loni v zimě jedinou závažnou opravou vývodového hřídele. Čtvrtým traktorem Iseki byl ve strojovém parku společnosti SYTRA model TJ 75, kterého postupem doby doplnily další dva traktory. Jednoduchý traktor bez kabiny s manuálním ovládáním TLE4490 pracuje ve firmě pět let a nejnovějším využívaným traktorem Iseki je model TG 6495. Příležitostně firma používá i žací stroj SXG 22.   

Bez závažných závad

„Sázka na techniku značky Iseki má samozřejmě spojitost s úzkou kooperací s firmou Eurogreen CZ, ale není tím jediným důvodem. Měl jsem v průběhu let příležitost si osahat i jiné stroje a podle nabytých zkušeností mohu říci, že japonský výrobce menší traktory stále umí. Jde o jednoduše a především pohodlně ovladatelné stroje, které vynikají svojí spolehlivostí a o to v první řadě jde. Obsluha má veškeré ovládací prvky po ruce a i u řízení starších mechanických traktorů se tak může plně věnovat vlastní práci,“ zdůraznil Michal Synek. Jak podotkl, nedílnou součástí dlouhověkosti strojů je jejich ohleduplný provoz a především pravidelná údržba s obvyklou dvouletou výměnou hydraulických olejů a každoroční posezónní péčí s běžnými opravami spojenými s výměnou filtrů, olejů a podobně. Jelikož služebně starší traktory nezaostávají ani v hodnocení spotřeby pohonných hmot, není tedy důvod se jich zbavovat. Svoji práci stále spolehlivě zastanou a do starého železa tedy rozhodně zatím nepatří.*

1 – Momentálně nejstarším traktorem strojového parku společnosti SYTRA je model Iseki TA538F  

2 – Také druhý nejstarší traktor TK538F zakoupil Michal Synek již jako použitý. Přesto doposud dobře slouží

3 – Traktor Iseki TG 5390 je vybaven převodovkou PowerShift s možností řazení 12/12

4 – Tento model Iseki TJ 75 se již nevyrábí

5 – Jednoduchý stroj, ale poctivý pracant – traktor TLE4490 

6 - Nejnovějším využívaným traktorem Iseki je model TG 6495

    

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down