12.08.2013 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do organizace akce promluvila příroda

Polní den s praktickými ukázkami práce zemědělské i komunální techniky měl proběhnout na pozemcích zemědělského družstva ve Svojetíně. Pořádající společnost Pekass však doslova na poslední chvíli musela protentokrát své plány přehodnotit. Na rozsáhlém území Čech zuřila v daném termínu povodeň a byť oblast Rakovnicka přímo nezasáhla, podmáčené pozemky zdárný průběh akce rozhodně nezaručovaly. Plánovaný polní den se tak změnil na Den otevřených dveří...

Byť se místo konání poměrně narychlo měnilo, den otevřených dveří nakonec proběhl v prostorách areálu pobočky Pekass Rakovník v Senomatech, účast byla více než hojná a na vystavené stroje se přišlo podívat téměř 500 návštěvníků. Ty přivítal za vedení firmy člen představenstva společnosti Pekass Ing. František Srb. „Někdy zkrátka člověk míní a příroda mění. Přestože nám tentokrát zhatila plány, doufám, že v Senomatech návštěvníci mohou strávit zajímavý den. Vystavena je padesátka zemědělských a komunálních strojů, mezi nimiž nechybějí ani některé novinky. Především pro zemědělce je určen dopolední přednáškový blok zaměřený na hodnocení situace na světových trzích s obilovinami a techniku značky Horsch. Ale vyškolení pracovníci podají samozřejmě po celou dobu trvání akce fundované informace i o dalších vystavených strojích. Připravena je tradičně i bohatá tombola a občerstvení,“ uvedl František Srb.

Krátce o vystavené technice

Vystavené komunální technice dominovaly tradiční pilíře sortimentu společnosti Pekass – malotraktory a komunální nosiče Antonio Carraro, sekačky Grillo, mulčovače a příkopová ramena Berti, zahradní technika John Deere, silniční technika Rasco a nechyběli ani zástupci dalších značek. O technice Antonio Carraro informujeme na stránkách časopisu Komunální technika poměrně často, podívejme se proto tentokrát na méně často popisované exponáty.
Silniční techniku zastupoval traktor Zetor Forterra 115 v agregaci se sněhovou segmentovou radlicí Rasco SPTT 2,7 určenou pro traktorové nosiče i nákladní automobily. Radlice s opěrnými koly a ocelovým břitem Hardox (možno i Vulkolan, nebo kombinovaný břit) je složena ze tří segmentů o šířce 900 mm, výška štítů dosahuje 1100 mm a celková šířka je 2,7 metru. Radlice je hydraulicky natáčitelná na obě strany v rozmezí 30 + 36 stupňů. Radlice má hmotnost 750 kg.
Dalším strojem značky Rasco, který může pracovat s uvedeným traktorem je mezinápravové boční příkopové rameno Rasco BRK 6000. Hydraulické rameno nesené na kompaktním rámu je ovládané hydraulickým válcem, elektrohydraulické proporcionální ovládání s elektrickou ovládací deskou je umístěno v kabině obsluhy. Pracovním orgánem stroje je těžká žací hlavice s hydromotorem a řemenovým pohonem rotoru vybavená kladivy.
Zajímavým strojem je mulčovač se sběrem TIERRE Extreme 140 s vyklápěním do výšky 1,55 metru. Je vybaven výškově nastavitelným opěrným válcem opatřeným škrabkou, nechybí ani pár otočných kol. Lžičkové nože pro sečení trávy pracují s celkovým záběrem 1516 mm. Zásobník s hydraulickým vyklápěním má objem 525 litrů.
Hned dva stroje vhodné pro údržbu travnatých porostů reprezentovaly značku Wiedenmann. Provzdušňovací brány pro efektivní odstraňování staré trávy TERRA RAKE pracují se záběrem 160 cm. Jehly jsou upevněny ve třech řadách s dostatečným prostorem mezi sebou (16 mm). Stroj je agregován v tříbodovém závěsu kategorie I. Díky vysoké pojezdové rychlosti 8 - 12 km/h jsou vertikutační pruty nastaveny na agresivní kmitání, které vytahuje filc z drnu. Pomocí vodících kol lze jemně nastavit hloubku.
Provzdušňovací a prořezávací stroj Wiedenmann TERRA SLIT se záběrem 160 cm je opatřen rotorem s prořezávacími noži, na přání lze nasadit i duté jehly. Podle stupně utlačování a půdních rozměrů lze volit mezi standardními nebo intenzivními kypřícími noži, dále je možné vybavit tento model noži pro jemný řez. Stroj kypří půdu do hloubky až 20 cm. Na obzvláště utlačovaných půdách je možné stroj dovybavit přídavným závažím.
Jedním ze zástupců značky Berti byl svahový mulčovač TA/S 220 s hydraulickým bočním posuvem s pojistným ventilem. Hydraulický boční plovoucí náklon je vybaven pojistným ventilem ANTI SHOCK. Samočisticí opěrný válec má průměr 159 mm. Zesílený rotor HEAVY DUTY pracuje s kladivy typu A (1,9 kg). Stroj je poháněn vývodovým hřídelem s otáčkami 540 ot/min. Svahové mulčovače TA/S se agregují do zadního tříbodového závěsu traktoru. Jsou vhodné pro vyžínání trávy, křovin a pro prořezávání dřevin o průměru 5 - 6 cm. Větší záběr bočního posunu stroje zajišťuje delší záběr do příkopů a svahů bez toho, aby traktor musel zajiždět blíže ke krajnici díky umístění převodovky na boční straně stroje.

Po povodních pomohli

Klimatické podmínky nakonec ovlivnily zdar akce naštěstí pouze z části a návštěvníci mohli být spokojeni. Ale k velké vodě se přeci jen musíme ještě vrátit. Společnosti Pekass nezůstal lhostejný osud zatopené městské části Praha – Troja a formou zápůjčky techniky se zapojila do odstraňování povodňových škod. Kompaktní malotraktor Antonio Carraro TIGRONE 5500 JONA s třístranným sklápěčem RAVENNA RT 250 pracoval při odklízecích pracích. Souprava sloužila pro svoz veškerého odpadu z hůře přístupných míst, kam se větší technika nemohla dostat. V dané situaci šlo bezesporu o více než vítanou pomoc.

Popisek: Traktor Zetor Forterra 115 v agregaci se sněhovou segmentovou radlicí Rasco SPTT 2,7 a mezinápravovým bočním příkopovým ramenem Rasco BRK 6000

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down