14.05.2024 | 09:05

Do Maďarska za výměnou zkušeností

Ve druhé polovině března uspořádalo Sdružení komunálních služeb ve spolupráci s velvyslanectvím Maďarska v ČR pro svoje členy a členy slovenského partnerského Združenia organizácií verejných prác (ZOVP) společnou tematickou pracovní cestu do Maďarska. V rámci třídenního pobytu a připraveného odborného programu navštívili účastníci provozy technických služeb v Ostřihomi a Tatabányi. Na průběhu akce se podílelo a zaštítilo ji velvyslanectví Maďarska v České republice.

Po příjezdu do Ostřihomi byl dostatek času si prohlédnout historické jádro města a především navštívit městskou dominantu, baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha, která je největším kostelem Maďarska. Jak návštěva interiérů samotné katedrály, tak výhled na město a jeho okolí určitě stály za to.

Odborná část programu byla zahájena na radnici župního města Ostřihom (Esztergom). Třicítku delegátů přivítal na ostřihomské radnici náměstek primátora města Balázs Steindl a seznámil je stručně s historií a vývojem města. Ve městě s bohatou historií, které bylo v minulosti po tureckých nájezdech několikrát zničeno a bylo historicky prvním hlavním městem Uherského království, momentálně žije zhruba 29 tisíc obyvatel.

Balázs Steindl připomněl mimo jiné znovuotevření zrekonstruovaného mostu vyhozeného do povětří německou armádou na konci druhé světové války. Svojí obnovy se dočkal v roce 2001 díky příspěvku Evropské unie a již opět spojuje maďarské město Ostřihom se slovenským Štúrovem. Z ekonomického hlediska je pro město důležitý provoz závodu automobilky Suzuki, která zaměstnává zhruba 6000 lidí z regionu.

Setkání na radnici se zúčastnil také velvyslanec Maďarska v České republice András Baranyi, obchodní rada maďarského velvyslanectví v ČR a v SR Zoltán Környi a představitelé partnerského maďarského sdružení MAKE.

Plánovaná návštěva provozu městských technických služeb se bohužel neuskutečnila, delegáti si prohlédli pouze stavbu sběrného dvora, který bude v Ostřihomi sloužit pro všechny druhy odpadů. Určitě jde o posun vpřed, doposud mohli občané využívat pouze služeb obdobného zařízení vzdáleného 15 kilometrů. Na vybudování sběrného dvora se podílí svozová společnost MOHU MOL Waste Management, která by jej měla v příštích 35 letech provozovat.

Nová společnost pro zpracování odpadů

Společnost pro nakládání s odpady MOHU byla založena firmou MOL v lednu roku 2023 po získání státní koncese na zpracování čtyř až pěti milionů tun odpadů ročně na 35 let. Založení nové společnosti by mělo zkvalitnit systém zpracování odpadů. Dlouhodobým cílem je konkurenceschopné transparentní nakládání s odpady, které by měly být primárně považovány za surovinu. K tomu chce nová společnost vybudovat celostátně jednotný systém. Společnost MOL se mimo jiné zavázala, že během následujících deseti let realizuje investice v hodnotě zhruba 185 miliard forintů a do pěti let postaví nové zařízení schopné energetického využití minimálně 100 000 tun komunálního odpadu ročně. Podle MOL by měla do roku 2040 dosáhnout míra recyklace domácího komunálního odpadu 65 procent (nyní je 32 %) a podíl odpadu putujícího na skládky se ze současných padesáti procent sníží na deset.

Návštěva závodu na zpracování odpadu

Odborný program, který zpestřila prezentace několika maďarských firem působících v oblasti odpadového hospodářství, pokračoval další den návštěvou závodu na zpracování komunálního odpadu, který se nachází nedaleko města Tatabánya.

Závod NHSZ Vértes Vidéke Hulladékzodászágsi Nonprofit Kft, který zaměstnává téměř 200 lidí, byl vybudován za pomoci evropské dotace téměř 11 miliard forintů a slouží 26 městským samosprávám. Provozuje jej společnost MOHU a zabývá se svozem, tříděním, mechanickou úpravou odpadu a provozuje i přilehlou skládku, na které končí část vytříděného a dále nevyužitelného odpadu. Mechanicky upravený odpad je dále využíván jako palivo v provozu cementárny.*