02.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do jarní sezóny se dvěma novinkami

Na výstavišti PVA EXPO v pražských Letňanech se uskutečnila v prvních jarních dnech letošního roku souběžně pětice veletrhů. Dva z nich s názvy For Garden a For Greenery byly zaměřené na vybavení zahrad a péči o zeleň. Právě zde vystavovala potřebnou techniku společnost Ittec. V její expozici si bylo mimo jiné možné prohlédnout dvě letošní novinky, které připravila značka Kioti.

První novinkou je model univerzálního kompaktního traktoru Kioti CK2810, druhou pak vylepšené univerzální terénní vozidlo Kioti Mechron 2210 s pohonem 4 x 4.
„Rádi jsme využili možnosti vystavit v Letňanech aktuální novinky, od kterých si dost slibujeme. Traktor CK 2810 díky svým rozměrům splňuje požadavky pro nasazení například při úklidu užších prostor a chodníků, ale pro práci s některými adaptéry bylo třeba stroje s o něco vyšším výkonem, což tento model nabízí. A konstrukce a technické parametry užitkového vozidla Mechron zase slibují jeho širší využití s větším množstvím použitelných agregací,“ říká zástupce generálního dovozce značky Kioti do České republiky Ing. Jaroslav Šimon.

Malé rozměry, vyšší výkon

V čem je traktor CK 2810 s pohonem všech čtyř kol nový oproti dosud vyráběným modelům? Jeho pohonnou jednotkou je osvědčený tříválcový dieselový motor ovšem s výkonem 28 koní, traktor má nový líbivý facelift s novým zúženým tvarem kapoty zlepšujícím výhled obsluhy, větší kola než dosud nabízený model CK22 a větší kapacitu má i palivová nádrž (25 litrů pohonných hmot). K dispozici je verze s mechanickou (řazení 6/2), nebo dvoustupňovou hydrostatickou převodovkou a hydraulickým posilovačem řízení. Vystavený traktor byl sice ve verzi bez kabiny vybavený pouze sklopným ochranným rámem, ale od srpna budou kabiny k dispozici v cenové relaci a kvalitě používaných kabin u modelu CK 22. Stroj tak bude plně připraven na nasazení i v zimních měsících. Důležitá je i výkonná čelní hydraulika a vývodový hřídel s 540 ot/min vzadu a 2000 ot/min pro mezinápravové sečení nebo pro čelní vývodový hřídel. Zvýšený výkon traktoru zajišťují též dvě čerpadla, z nichž první je určeno pro posilovač řízení, druhé pak pro hydraulický systém (výkon čerpadla 42,9 l/min). Ovládání traktoru je zjednodušeno, k pohodlí obsluhy přispívá i nová moderní podsvícená přístrojová deska s digitálními ukazateli otáček, hladiny paliva a teploty. Pro snadné ovládání agregovaného čelního nakladače slouží ovládací joystick, který je součástí standardní výbavy.
Stejně jako další vyráběné modely traktorů řady CK se CK2810 vyznačuje nejen snadnou obsluhou, ale i údržbou a bezpochyby se řadí do kategorie profesionálních strojů nacházejících uplatnění například při údržbě zeleně, práci s čelním nakladačem a ve verzi s kabinou i při zimní údržbě komunikací. K tomu přispívá i široká škála využitelných adaptérů.

S třímístnou kabinou a pohodlným ovládáním

Univerzální terénní užitkové vozidlo Kioti Mechron MEC2210 s pohonem kol 4 x 4 má oproti dosud nabízeným modelům také hned několik předností. K největším určitě patří hydraulický posilovač řízení Power Steering podstatně zjednodušující ovládání vozidla a tím i jeho „zpřístupnění“ ženám-řidičkám. Důležitá je i homologace vozidla jako třímístného, což pracovníci technických služeb přepravujících se po městě jistě ocení stejně jako verzi s kabinou vybavenou teplovodním topením. Výhodou ekonomického provozu je osazení stroje tříválcovým čtyřtaktním dieselovým motorem o výkonu 22 koní a se spotřebou 2 až 3 litru paliva - nafty - za hodinu provozu. Obdobná vozidla s benzínovým motorem pracují se spotřebou 8 až 10 litrů benzínu za hodinu provozu, a to je podstatný rozdíl.Pokud vezmeme v úvahu úsporu 6 l benzínu za hodinu provozu a roční průjezd 300 hodin, pak jsme uspořili na PHM 1800 l x 35 Kč/l, tj. kolem 63 000 Kč za rok, což není málo. Rovněž průběh točivého momentu na motoru stroj předurčuje k náročným pracím.Vpředu může být vozidlo vybaveno tříbodovým hydraulickým závěsem vhodným pro agregaci sněhové radlice nebo zametacího kartáče. Vzadu na korbě lze například umístit sypač na sůl a inertní materiál (500 l objem, elektrický pohon, el.vibrátor pro snadné sesýpání materiálu). Další možné nástavby na korbu jsou například: velkoobjemová nástavba na odvoz trávy a listí o objemu 2,4 m3, dále velkoobjemová nástavba na svoz odpadků nebo nástavba na vodu se zalévací hadicí na kropení záhonů. Své uplatnění nalezne vozidlo Mechron 2210 s pojezdovou rychlostí od 0 do 40 km/h nejen v komunální sféře coby levnější náhrada strojů kategorie N1, ale i na menších farmách, v lesnictví, rybářství, zahradnictví i pro volný čas.Třeba na pásovém podvozku je ideálním doplňkem do horského prostředí pro majitele hotelů, chat a penzionů. Sedět v zimě a mrazu ve vyhřáté kabině je jiný pocit než na čtyřkolce. Stroj je rovněž vzadu vybaven spodní tažnou lištou s koulí ISO 50 a má provedeny ve státní zkušebně patřičné zkoušky. Může tedy tahat přívěsný autovozík s největší technicky přípustnou hmotností 590 kg. Provozní hmotnost robustního vozidla se pohybuje v rozmezí 883 až 1050 kg, nejvyšší technicky přípustná/povolená hmotnost soupravy je 2 140 /1550 kg.
Rovněž homologace tohoto stroje v kategorii T1 jako traktor znamená pro majitele stroje významnou úsporu na silniční dani.

Popisek: Univerzální kompaktní traktor CK2810 s novým designem pracuje s výkonem motoru 28 koní

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down