07.06.2013 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dny otevřených dveří pro komunální sektor

Především modely traktorů Belarus 320.4 dominovaly v polovině dubna třebíčskému areálu firmy Bel-Czech TRADE u příležitosti uspořádaných dnů otevřených dveří. Traktory ovšem nebyly zdaleka osamocené. Při praktických ukázkách se představily v řadě agregací a demonstrovaly tak své možnosti celoročního využití.

Přímo při práci tak mohli návštěvníci akce vidět a hodnotit například agregace traktorů s čelními nakladači, sypačem, zametacím kartáčem i dalším nářadím a prohlédnout si v činnosti celou technologii kompostovací linky.
„Dnešní akce je primárně zaměřena na představení modelu traktoru Belarus 320.4 s výkonem motoru 36 koní. Jde o stroj velice vhodný pro práci v technických službách, ale můžeme zde vidět i agregace použitelné pro stavebnictví a speciální úpravy a agregace s rampovači nebo vyvážecí technikou umožňující nasazení traktoru doplněného bezpečnostními prvky při práci v lese. Nářadí lze samozřejmě agregovat i s výkonnějšími typy traktorů Belarus, jejichž některé zástupce si zájemci mohou také prohlédnout.
Dodavatele nářadí se snažíme pečlivě vybírat. Sázíme hlavně na tuzemské výrobce s nimiž máme dobré několikaleté zkušenosti a víme, že se na ně můžeme plně spolehnout. Jde především o to, aby byl dodavatel schopen poskytnout kvalitní a včasný servis, byť je cena nářadí někdy o něco vyšší. Kvalita ovšem cenový rozdíl velice rychle smaže,“ říká úvodem jednatel společnosti Bel-Czech TRADE Pavel Illek.

Loňský rok byl úspěšný

Jak uvedl Pavel Illek, loňský rok byl pro značku Belarus uspokojivý. „Na trhu v prodejích traktorů nám v České republice patří páté místo a z pomyslného koláče jsme si ukousli zhruba šestiprocentní podíl. Počet prodaných zemědělských a komunálních traktorů je takřka rovnocenný. V zimních měsících má navrch prodej do komunálního sektoru, na jaře přebírají iniciativu zemědělci.
V listopadu jsme uspořádali nedaleko Náměště nad Oslavou první polní den, kde bylo možné si vyzkoušet výkonnější traktory a nářadí, dnes dostává více příležitostí pro změnu menší technika. A o traktory s výkonem 36 koní vzrůstá zájem. Na letošní kalendářní rok máme již podepsán kontrakt na dodávky 100 kusů těchto strojů.“
Důležitou změnou pro letošní druhé pololetí bude fakt, že se firma stane montážním závodem. Traktory Belarus 320.4 se budou od června montovat přímo v Třebíči. V době naší dubnové návštěvy probíhala příprava dokumentace a zaškolování personálu, aby bylo možné montážní linku včas spustit.

Akce jsou lákadlem

Za velice úspěšnou se dá považovat na podzim vyhlášenou Akci zima. Zimní nabízený set s finančním zvýhodněním zahrnoval kolový traktor Belarus 320.4 s pohonem 4 x 4, mechanickou převodovkou s možností řazení 16 rychlostí vpřed (1 – 25 km/h) a 8 vzad (1,8 – 13,3 km/h), přední hydraulikou a předním vývodovým hřídelem (540/1000 ot/min) a přídavným hydraulickým okruhem. Nosič byl agregován s čelním sněhovým hydraulicky natáčeným pluhem SB 18 českého výrobce společnosti Rybář tech a vzadu neseným rozmetadlem CONE 400 zlínského Prodagu. „O tuto agregaci byl opravdu zájem a byť již zimní sezóna skončila, potenciální uživatelé se poptávají stále. Hodně obcí touto zimní sestavou začalo a teď traktor mohou podle potřeby doplňovat o další nářadí,“ poznamenal vedoucí technického oddělení společnosti Bel-Czerch TRADE Ing. Karel Čapek.
Jednu z akcí si pořádající firma připravila i na dny otevřených dveří. Ten, kdo si v jejich průběhu zakoupil traktor a využil přitom financování z nabídky ČSOB Leasing, může počítat s poskytnutím prodloužené záruky na pět let.
Novinky si pro letošní rok připravuje i značka Belarus. „Na Národní hospodářské výstavě zvířat a zemědělské techniky v Brně a poté na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích představíme nový traktor Belarus o výkonu 360 koní a celou modelovou řadu traktorů s výkonem 95 až 360 koní s motory splňujícími normu Euro Tier 3B. Teď probíhá doprodej traktorů s motory Tier 3A a jelikož jejich provoz je levnější, je o ně zájem,“ seznamuje s novinkami Pavel Illek.

Agregace nejen pro zimu

Nabídkou zimního setu ovšem možnosti využití traktorů Belarus zdaleka nekončí. Určitě zajímavé byly ukázky práce samonakládacího sypače inertního materiálu a soli STR, po němž plochu areálu vzorně uklidil zametací kartáč s výklopnou vanou ZAR, oba z produkce společnosti Rybář tech.
Sypač je určen pro traktory o výkonu 15 až 140 koní, jeho montáž na traktor je řešena pomocí tříbodového závěsu kategorie 1, 2. Sypač do nějž se posypový materiál nabírá hranou zásobníku, se vyrábí v kapacitách 0,2; 0,4; 0,6 a 1 m3. Poháněn je hydraulikou traktoru, dávka posypu se nastavuje ručně pákou na sypači, spouštění a zastavení funkce sypače je řešeno pákou hydraulického rozvaděče v kabině traktoru. Při praktické ukázce byla sestava ještě doplněna skrápěním.
Zametací kartáč ZAR k odstraňování zbytků sněhu a posypových materiálů je určen pro traktory o výkonu 15 až 100 koní. K připojení zametače k traktoru je možné využít různých typů upínacích zařízení. Pro traktory je vhodný tříbodový závěs kategorií 0, 1, 2, ale s jinými nosiči může kartáč pracovat na upínací desce a podobně. Zametač příčně kopíruje terén a lze jej mechanicky nebo hydraulicky natáčet vpravo i vlevo v úhlech 20 stupňů. Kartáč s průměrem 520 mm je řešen jako univerzální pro zimní i letní údržbu. Zametače ZAR se vyrábějí s pracovním záběrem od 1340 do 2340 mm. Lze jej používat v čelní i zadní agregaci.
Třetím strojem z produkce společnosti Rybář tech byla ramenová sekačka RSR vhodná pro sečení příkopů v okolí silnic a komunikací. Vyrábí se čtyři modely s dosahem ramene od 2023 do 3500 mm. Je agregována do tříbodového závěsu traktoru kategorie 1, traktor musí být vybaven vývodovým hřídelem s otáčkami 540 ot/min. Stroj má vlastní hydraulický systém, mechanickou protinárazovou pojistku, nastavitelný opěrný válec a možnost plovoucí polohy žací hlavy.

Palivo i pro klasické kotle

V Lovčicích u Nového Bydžova působí výrobce štěpkovačů, společnost URBAN KOVO. Její stroje vytvářejí z dřevní hmoty velkou štěpku – špalíky, které lze použít jako velmi dobré palivo i pro klasické kotle na tuhá paliva, kde nelze normálně menší štěpkou topit. Představený model URBAN TR70 pracuje jako nesený v zadním tříbodovém závěsu traktoru. Pohon je zajištěn prostřednictvím kardanu s přetěžovací spojkou nastavenou na točivý moment 1600 Nm. Spojka chrání stroj proti poškození. Hotové špalíky padají do pytlů nasazených na dvojitém pytlovacím zařízení. Po naplnění prvního pytle není třeba přerušovat práci, stačí pouze překlopit klapku a štěpky dále padají do druhého prázdného. Při nepřetržitém vkládání větví je možné pytel naplnit za 20 vteřin, výkonnost tedy značně závisí na obsluze. Štěpkovač je vybaven závěsem pro připojení valníku o maximální hmotnosti 2000 kg. Minimální doporučený výkon traktoru je 25 koní (optimální 50 k). Štěpkovací ústrojí pracuje na principu dvou hřídelí s noži otáčejícími se proti sobě.

Linky šité na míru

Velmi dobrou spolupráci navázala společnost Bel-Czech TRADE také s další třebíčskou firmou VIAALTA. Ta se specializuje na komplexní projekční, technickoinženýrskou a dodavatelskou podporu v přípravě a realizaci investičních akcí a technologických celků. Zároveň zpracovává a řídí projekty pro čerpání finančních prostředků Evropské unie, národních zdrojů a dotačních programů. Na dnech otevřených dveří představila při praktických ukázkách dvě technologické kompostovací linky.
Energetickými prostředky byly pochopitelně traktory Belarus. Traktor Belarus 320.4 pracoval při nakládce materiálu do prosévacího stroje NOVER v agregaci s čelním nakladačem Belatrim 25QH, další byl agregován s překopávačem kompostu Ostratický NPK 150. S výkonnějším překopávačem IWK AK 22 pracoval silnější model traktoru Belarus 1025.4 s výkonem motoru 110 koní. „Pro práci v kompostárnách můžeme dodat traktory ve speciálním provedení, například s upravenou plazivou rychlostí pojezdu na 200 m/h,“ upozornil Pavel Illek.
„Podle potřeb a kapacity kompostárny jsme schopni navrhnout a dodat obcím a městům technologii přesně podle potřeb. Nejde jen o výkonnost a možné varianty traktorů a překopávačů, v nabídce máme samozřejmě i štěpkovače, vibrační a rotační síta a měřicí techniku,“ doplňuje zástupce firmy VIAALTA Ing. Jiří Diviš.

Popisek: S větším překopávačem kompostu IWK AK 22 pracoval silnější model traktoru Belarus 1025.4 s výkonem motoru 110 koní

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down