21.10.2015 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další zařízení pro nakládání s odpady v provozu

V areálu Odpadového centra Petrůvky nedaleko Třebíče byla v první polovině letošního září slavnostně otevřena nová linka na dotřiďování komunálního odpadu a zkušební provoz zahájila též kompostárna s kapacitou 5000 tun přijímaného biologicky rozložitelného odpadu za rok. Potřebné profesionální technologie jsou založeny především na využití strojů značky Doppstadt. Jejich generálním dovozcem do České republiky je společnost Malcom CZ.

Kromě teleskopického manipulátoru Manitou a traktoru Deutz-Fahr Agrotron 6160 jsou technologické linky založeny na využití strojů Doppstadt.

Dotřiďovací linka komunálních odpadů je složena z pomaloběžného drtiče DW 2060 a rotačního třídiče SM-414 PROFI.

Pomaloběžné drtiče řady DW v kontejnerové variantě jsou určeny pro hrubé drcení materiálu podélně uloženým rotorem protlačujícím materiál přes hydraulicky jištěný hřeben. Model 2060 pohání motor s výkonem 204 koní. Rotor dlouhý dva metry má průměr 600 mm. Je osazen 14 zuby, hřeben má 15 zubů.

Rotační třídič je zástupcem nejmenší vyráběné třídy a svoje využití najde jak při provozu dotřiďovací linky, tak při finalizaci produktu kompostárny se sítem 20 x 20 mm (k dispozici jsou ovšem i další varianty velikostí ok síta). Model SM-414 pracuje na dvounápravovém podvozku a je poháněn dieselovým motorem s výkonem 40 koní.

Rychloběžný drtič AK 235 je nejmenším z vyráběné řady. Jeho výkon je ideální pro podniky zpracovávající  4000 až 6000 tun materiálu za rok. Je vybaven rychle se otáčejícím se rotorem s volně uloženými kladivy. Velikost výstupního materiálu je možné volit použitím celé řady dodrcovacích košů s různou velikostí otvorů. Pro provoz kompostárny se zdá být ideální síto s velikostí 220 mm, kdy je hmota do zakládky kvalitně podrcená a při tom není zbytečně jemná. Například při zpracovávání dřevní hmoty k energetickým účelům by bylo vhodné volit jemnější síto. Drtič je vybaven systémem dálkového ovládání, jeho chod tedy řídí obsluha nakladače. Zároveň je k dispozici vlastní pojezd. Obsluha tak může být pouze jednomužná, což výrazně snižuje náklady a zefektivňuje provoz. Nová je konstrukce rotoru s většími a těžšími držáky kladiv. Ta se nyní otáčejí s větší setrvačností a pracují tak ve vyšším výkonu. Dodrcovací koš je konstruován jako dvoudílný a skládá se z rámu a hardoxového snadno vyměnitelného síta. I tato technická vylepšení vedou ke značné úspoře provozních nákladů.

Překopávač kompostu DU 265 Panda pracuje v agregaci s traktorem Deutz-Fahr Agrotron 6160 s výkonem motoru 160 koní, což pro provoz kompostárny postačuje. Pro vyvážení poměrně vysoké hmotnosti překopávače je traktor opatřen závažím s hmotností 1700 kg. Překopávačem lze vytvářet kompostovací zakládky vysoké až 3,5 metru. Jejich pracovní adaptéry jsou rychle hydraulicky nastavitelné a provozuschopné.*

Více v časopisu Komunální technika 10/2015

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down