Další sezóna v režii osvědčených profesionálů

Jaro se blíží a s ním vyvstává otázka údržby zeleně. S řešením, jak efektivně sekat nebo mulčovat, přichází společnost CIME, s. r. o. Pro tyto účely nabízí žací techniku od amerického výrobce Walker z města Fort Collins v americkém státě Colorado, odkud tyto stroje putují celého světa.

Na našem trhu působí sekačky Walker již 16. sezónu. Během této doby se staly stabilní součástí nejen v obecních a městských flotilách. Pro mnohé přednosti je provozují i soukromí provozovatelé průmyslových areálů, kempů, akvaparků a dalších lokalit. Uživatelé vyzdvihují především kvalitní sečení a efektivitu práce, která je daná především kompaktními rozměry, výkonnými motory a všeobecně dlouhou životností.

Chytrá žací hlava

Sekačky jsou doposud postavené na modelu, který spatřil světlo světa již před 40 lety. Lze ho označit jako koncept Walker, kdy je vpředu předsunutá žací hlava, uprostřed se nachází pracoviště obsluhy a poslední – zadní část tvoří sběrný koš, pod nímž se nachází motor. Posečená tráva pak proudí do koše tunelem ve spodní části stroje. Tento koncept poskytuje rychlou a pohodlnou práci, optimální vyvážení sekačky a jednoduchou údržbu.

Žací hlavu pohání kardanový hřídel. Konstrukce a připojení ke stroji umožňuje hladké kopírování terénu bez skalpování trávníku. Po stranách jsou zesílené plazy, které chrání už tak dost robustní konstrukci při sečení u překážek jako jsou zdi či obrubníky. Na výběr je hned několik záběrů, od 91 po 163 cm s volitelnou výškou střihu od 38 do 102 mm. Žací hlavy mají ve spodní části tvarované „kanálky“ pro usměrnění toku materiálu. Mulčovací nástavce jsou navíc vybavené noži s ozubenými křidélky.

S předsunutou žací hlavou lze díky nízkému profilu sekat pod lavičkami, ohradami nebo větvemi stromů. Nespornou výhodou hlav Walker je snadný a rychlý přístup k jejich údržbě, kdy se žací ústrojí jednoduše sklopí a čištění či výměna nožů je potom otázkou minuty. Ochranu mechanismu pak zajišťují střižné šrouby na nožích a na samotném kardanovém hřídeli.

Efektivní plnění, jednoduché ovládání

Při sečení obecních trávníků, parků, sportovišť a zahrad je rychlost a kvalita vždy na prvním místě. Walker má proto integrovaný ocelový ventilátor pracující při otáčkách 3600 rpm. Ten doslova vysává trávu od nožů a podává ji do sběrného koše, kde se následně posekaná hmota s pomocí oscilačního komínu rovnoměrně ukládá. Díky tomuto přetlakovému plnění není v zásobníku načechraný materiál, ale utužený balík trávy.

Objem koše je tak maximálně využitý a jeho vyprázdnění je otázkou několika sekund. Trávu můžete vysypat přímo do kontejneru nebo na korbu nákladního vozu, a to díky elektrohydraulickému systému Hi-Dump, který vyprázdní koš ve výšce až 175 cm.

Výjimečnost sekaček Walker spočívá v tom, že pravou rukou ovládáte páku rychlosti, která funguje jako tempomat, a lehkým tlakem konečků prstů levé ruky řídíte páky směru jízdy. Proti klasickým „rajčákům“ tak odpadá namáhavé držení pák vepředu. Stroj může dlouhodobě řídit i fyzicky méně zdatná obsluha. Ovládání Walkera je díky tomu přesné a snadno zvládnutelné.*

(Foto archiv/CIME)

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down