13.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dálniční odpočívky jsou díky nové technologii opětovně čisté

Více než dva roky provozuje akciová společnost Pražské služby speciální zametací vozidlo určené pro čištění vozovek zejména po dopravních nehodách nebo únicích olejů a dalších látek ohrožujících bezpečnost silničního provozu. Na podvozku Mercedes-Benz Arocs 1840 LK pracuje zametací nástavba FAUN Viajet 7 se systémem Aquatherm. Výhradním dodavatelem této technologie do České republiky je rakovnická firma CROY.

Speciální čisticí vozidlo s nástavbou pro zametání a čištění vozovek po dopravních nehodách, po úniku ropných látek a odstranění jiných silně znečišťujících materiálů z vozovky disponuje čisticím systémem s odsáváním včetně vysokotlakého vodního systému s dávkováním smáčedla (tenzidu) a s mytím povrchu vozovky horkou vodou.

Originální technologie zajistí sjízdnost vozovky již po jednom přejezdu, po druhém průjezdu je povrch dokonale čistý. Stroj je využitelný celoročně, omezují jej pouze teploty pohybující se pod bodem mrazu.

Kromě využití moderní technologie zejména pro rychlou likvidaci úniků olejů a dalších nežádoucích látek při dopravních nehodách, kterou Pražské služby vykonávají v rámci zajištění zakázek pro Technickou správu komunikací hlavního města Prahy a. s., pomáhá stroj také při metení, kdy zvládá likvidaci prachových částic už od velikosti PM 2,5.

Účinnost technologie se opět potvrdila

Aktuální je též zakázka pro Ředitelství silnic a dálnic ČR týkající se mytí parkovacích stání na dálničních odpočívkách za pomoci vysokotlakého vodního systému, dávkováním tenzidu a mytí povrchu horkou vodou. Na těchto plochách se poměrně často vyskytují olejové skvrny vznikající úkapy ze zaparkovaných vozidel. Používaná technologie je schopna je poměrně rychle a především velice účinně odstranit. Společnost Pražské služby si na této zakázce mohla opětovně vyzkoušet, že její technologie je stoprocentně účinná a zákazník je s odvedenou prací maximálně spokojen. Proto se nabízejí i další možnosti využití profesionální techniky pro společnosti, pro které by mohla být přínosná a zajímavá. „Technologii rádi na požádání předvedeme, jelikož naše dvouleté zkušenosti s jejím provozováním jsou velice pozitivní. Investice do této technologie sice není malá a počítáme s návratností osm až deset let, ale pokud přibudou zakázky, zvažujeme i pořízení dalšího stroje, jelikož velice důležitá je při jeho nasazení rychlost a flexibilita. Oproti dosud užívanému postupu se zásypem postižených míst sorbentem a následným zdlouhavým čištěním jde o technologii nejen mnohem rychlejší, ale především zaručující dokonalé a přitom ekologické odstranění nežádoucích látek. Působíme samozřejmě především na území Prahy a Středočeského kraje, nicméně jsem toho názoru, že podobná zařízení by měla být k dispozici na celém území republiky,“ říká Mgr. Zdeněk Záluský, vedoucí technicko-výrobního odboru.

Technologii dodala Pražským službám rakovnická společnost CROY, která je mimo jiné autorizovaným prodejcem a servisem nákladních a užitkových vozidel Mercedes-Benz a od roku 1996 zastupuje v České republice rovněž značku FAUN.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down