12.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyřválcové traktory také pro komunál

Na trhu se setkáváme s velmi širokou nabídkou čtyřválcových kolových traktorů. Dané modely se uplatňují nejen při provádění klasických zemědělských prací, ale pracují v lesních porostech, využívají se v komunální sféře a rovněž mezi nimi nalezneme řadu zástupců pro sady, vinice a další trvalé kultury.

Takové trakční prostředky nabízejí poměrně krátký rozvor, což je předurčuje jak k provádění různých kultivačních zásahů, práci s čelními nakladači, výživě a ochraně rostlin nebo operací, které vyžadují malý poloměr otáčení. Také dobrá manévrovatelnost patří k základním předpokladům pro využití v komunálním sektoru.

Koneckonců některé speciální modely nabízí řízení všech kol. Do skupiny čtyřválcových traktorů patří různé speciální modely s různým typem řízení. Zástupci této kategorie ve vyšších výkonových řadách si v ničem nezadají se šestiválcovými traktory a můžeme uvést, že se v řadě případů překrývají z hlediska nabídky nominálního a maximálního výkonu. Řadu traktorů, které se ještě před zhruba 10–15 lety nabízely jako šestiválcové, postupně nahradily právě čtyřválcové modely. Danou skutečnost umožňují především moderní pohonné jednotky, které nabízí rozmanité výkonové možnosti.

Bohatá nabídka výkonových řad

Čtyřválcové pohonné jednotky nabízí velmi široké výkonové spektrum a můžeme konstatovat, že s ohledem na neustále se zpřísňující emisní normy se jedná o přeplňované vznětové agregáty. Pohonné jednotky jsou dále doplněny různými systémy pro snižování emisí výfukových plynů. Zpravidla půjde o kombinaci tzv. selektivní katalytické reakce a filtru pevných částic, nicméně některé modely pracují pouze s využitím filtru pevných částic. Stejně tak se setkáme s traktory, kde nalezneme naopak pouze systém pro vstřikování roztoku močoviny. Dané skutečnosti jsou závislé především na výkonu motoru a jeho celkové konstrukci.

Podíváme-li se blíže na nabídku čtyřválcových modelů dostupných ve vyspělých zemích, kde platí nejpřísnější emisní limity, můžeme konstatovat, že základní výkonové řady pracují obvykle s objemem na úrovni 2200–3600 cm3, s rostoucím výkonem se setkáme s objemem na úrovni 4000 cm3, dále pak 4500 cm3 a výkonnější traktory disponují zdvihovým objemem 4900 cm3. Některé čtyřválcovými agregáty nabízejí zdvihový objem přesahující hranici 6000 cm3, což jsou údaje, které odpovídají šestiválcovým pohonným jednotkám. Naopak vybrané kompaktní modely určené především pro komunální sféru disponují čtyřválcovou technikou, jejíž zdvihový objem činí zhruba 1500 cm3. Z výše vedených údajů můžeme odvodit, že také výkonové spektrum bude velmi rozmanité a zahrnuje traktory, jejichž nominální výkon dosahuje 22,1–125 kW (30–170 k).

Nicméně rostoucí výkonnost pohonných jednotek přináší rozmanité možnosti navyšování výkonu motoru. Díky těmto možnostem a za určitých provozních podmínek dosahují některé modely hladiny výkonu přesahující 147 kW (200 k). Naopak některé traktory nabízejí v případě konkrétních modelů možnost aktivace tzv. ekonomických režimů. Daná možnost se pojí se sníženými otáčkami a zvýšeným točivým momentem. Rovněž se setkáme s traktory, které využívají soustavu čidel, která sledují spotřebu jednotlivými konstrukčními prvky a na základě těchto informací dochází k navyšování výkonu motoru. Z výše uvedených informací je tedy patrné, že čtyřválcové modely zahrnují bezpočet možností. Jen pro porovnání můžeme uvést, že šestiválcové agregáty jsou obvykle k dispozici s nominálním výkonem od 103 kW (140 k) výše. S motorovým prostorem souvisí také provedení jeho kapotáže, kdy se zejména traktory o nominálním výkonu do 103–110 kW (140–150 k) vyrábějí se zkoseným provedením kapoty. Takové provedení je praktické z hlediska výhledu z kabiny do prostoru před traktorem, čehož vyžijeme mj. při agregaci s čelně neseným nářadím pro jeho snazší připojování.

Filip Javorek

Více v časopisu Komunální technika 5/2023.*

  1. Čtyřválcové traktory nachází uplatnění v komunálním sektoru
  2. Kompaktní čtyřválcový traktor se speciálními pneumatikami
  3. Některé modely vynikají zkosenou kapotou motoru
  4. Mezi hojně využívané agregace patří čelní nakladače
  5. Detailní pohled na přídavný volant otočného řízení
  6. Speciální čtyřválcové traktory nabízí řízení všech kol

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down