29.06.2019 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtrnáctiletý Matěj navrhuje potahy

Matěj Hošek (foto) trpí od narození těžkou poruchou autistického spektra. Tato forma Aspergerova syndromu u něho způsobuje deprese a úzkostné stavy. Současně má však výjimečný dar téměř dokonalé paměti a představivosti.

Matějovi pomáhá kreslení map dopravních sítí, které si díky své výjimečné paměti pamatuje. K tomu navrhuje potahové látky sedaček pro autobusy značky IVECO.

Design slepé mapy

První autobusy s potahy, které Matěj Hošek navrhl, byly v Iveco Czech Republic, a. s., vyrobeny pro ČSAD Střední Čechy. Jedná se o zakázku 14 autobusů Crossway Low Entry Line s pohonem na zemní plyn. Potahové látky vznikly s podporou Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID).

Společnost ROPID se rozhodla oslovit Matěje Hoška s nabídkou navržení designu nových sedaček pro městskou hromadnou dopravu Středočeského kraje. Díky této spolupráci budou v regionu jezdit autobusy se sedačkami potaženými látkou s nákresem slepé mapy hromadné dopravy (foto).

„Dalšími zákazníky, pro které vyrobíme autobusy s potahovými látkami navrženými Matějem Hoškem, jsou například OAD Kolín, ČSAD Kladno, ANEXIA Rakovník, či ARRIVA Střední Čechy. V roce 2019 tak výrobní linky naší společnosti opustí více než 60 vozidel s potahy od Matěje,“ říká Jiří Vaněk, generální ředitel společnosti Iveco Czech Republic, a. s.

Příjemné překvapení

Tento jedinečný příběh se rozhodla natočit televize Seznam spolu s moderátorkou Anitou Baselovou z pořadu #ZDAVUVEN právě v prostorech expedice společnosti Iveco Czech Republic. Matěj, který přišel v doprovodu svého tatínka, až do posledního okamžiku neměl tušení, proč se se štábem televize Seznam sešel.

Sedadla s vlastnoručně navrženým motivem viděl v reálném autobusu poprvé. Překvapení to pro Matěje bylo více než příjemné a natáčení rozhovoru proběhlo k jeho spokojenosti přímo uvnitř vozidla.*

Foto Zdeněk Bašuš, TV Seznam

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down