08.10.2020 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytré bude v blízké budoucnosti také řízení úklidu

Představte si, že plánování úklidu v kancelářských a průmyslových budovách probíhá automaticky podle aktuálního počasí, počtu pracovníků a návštěvníků v různých místnostech. V kuchyňce, na chodbách či v zasedací místnosti, kde se lidé často střídají, je tak intenzita úklidu jiná než v kanceláři, kde zaměstnanci aktuálně pracují na home office či jsou na dovolené. A pokud prší, jsou pracovníci úklidu častěji nasměrováni do vstupních prostor. Chytrý systém automaticky hlásí, že je potřeba doplnit zásobníky na vodu nebo uklidit výtahy. Stejně tak na základě skutečné spotřeby objedná potřebné čisticí prostředky.

Digitalizace je v současné době na rekordním vzestupu. Jaké výhody ale může přinést v úklidu a čištění? Některé manuální procesy a pracovní postupy úklidu se již nyní dají spravovat digitálně a příklady využití a možnosti se stále rozšiřují. To může již v blízké budoucnosti přinést vyšší efektivitu, úsporu nákladů i lidských zdrojů. Systémy například budou umět zaznamenávat pracovní časy, dobu úklidu i jeho úspěšnost a přehledně vše reportovat do
on-line aplikace.

Zaměstnanci úklidu budou moci při své činnosti shromažďovat data, jako jsou informace
o zahájení práce, vstupu do místnosti a jejím opuštění, stejně tak ukončení úklidu. Tato data se poté budou automaticky přenášet do systému. Evidence pak bude probíhat pomocí lokálně umístěných čárových kódů, které pracovníci načtou ručním skenerem. Pomocí těchto kódů, které budou umístěné na úklidovém vozíku, bude možné navíc nahlásit speciální úkoly, případné škody v místnosti jako nefunkční osvětlení nebo porouchanou klimatizaci, ale i to, že je třeba doplnit zásobník na ručníky nebo desinfekci.

Uložená data budou prostřednictvím aplikace přenášena do centrálního systému a budou tedy krátce poté dostupná online, což výrazně zefektivní řízení těchto procesů. Vedoucí pracovníci tak budou moci velmi rychle provádět kontrolu kvality a mít dokonalý přehled o tom, které úkoly ještě nejsou splněné nebo kde je třeba nějaký mimořádný zásah.

„V současné době se také pracuje na řešení, které bude umět propojovat veškeré procesy spojené s úklidem a správou flotily čisticích strojů do jedné platformy – cílem je v jednom funkčním systému kombinovat pracovníky úklidu, autonomní stroje, inteligentní plánování a využití dat,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.*

Více v časopisu Komunální technika 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down