23.07.2018 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytrá města volí elektromobilitu

Jednou z hlavních součástí projektů Chytré město neboli Smart City je stále se rozvíjející a podporovaná elektromobilita. Ať již jsou přijímány s nedůvěrou, nebo naopak s nadšením, stávají se elektromobily součástí našeho každodenního života.

Zahrnutím do projektů Chytré město se vytváří možnost k efektivnímu využívání osobních a užitkových elektromobilů pro zlepšení životního prostředí ve městech a regionech. Proč právě elektromobil?

Ekologie především

Hlavním důvodem je ekologie. Zaprvé se jedná o snížení emisního zatížení prostředí, hlavně polétavých prachových částic. Elektrovozidla mají nulové emise a celkově potom poloviční emisní zatížení ve srovnání se spalovacím motorem. Neméně významný je i faktor hluku. Provoz vozidla na elektřinu je prakticky bezhlučný, což ocení zvláště obyvatelé větších měst.

Nevýhodami elektromobilů jsou zatím vyšší pořizovací náklady, nedostatek technického zázemí a infrastruktury a různá spolehlivost – dojezdová vzdálenost. Vysoké pořizovací náklady jsou částečně kompenzovány dotacemi a produkty finančních institucí. Technické zázemí a infrastruktura se zlepšují díky obrovským investicím hlavně energetických firem. Také automobilky investují značné sumy do vývoje elektropohonů.

Čtyři verze

Jedním výrobců elektromobilů je společnost Piaggio, jejíž vozidla dodává na tuzemský trh společnost I-TEC Czech, s. r. o, a to již více než 10 let. V současné době jsou k dispozici lehká užitková vozidla v těchto elektroverzích:

  • Porter Van – dvoumístná dodávka s objemem ložného prostoru 3 m3 a užitečnou hmotností 470 kg.
  • Porter Glass Van – čtyřmístná dodávka s objemem ložného prostoru 1,4 m3 a užitečnou hmotností 430 kg.
  • Porter Pick up – valník s užitečnou hmotností 540 kg.
  • Porter Tipper – sklápěč s užitečnou hmotností 460 kg.

Zvlášť v obcích a městech se vozy pohybují výhradně v rámci intravilánu. Převážejí jednoho či dva pracovníky a minimální náklad. Právě pro tento režim provozu je lehký užitkový elektromobil Piaggio Porter ideálním řešením.*

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down