Chránit stromy před kácením bude jednodušší

Zelený kruh zve na debatu na téma, jak chránit stromy ve městě. Vystoupí expertky na právo životního prostředí Petra Humlíčková a Jitka Jelínková. Cílem je představit právní a občanské nástroje, které lze využít při ochraně stromů ve městech.

Sázení nových stromů má již delší dobu podporu z různých stran – finančně na výsadbu přispívají soukromé společnosti, veřejná správa i nadace. Lidé se zapojují do sázení jako dobrovolníci.

Ochrana vzrostlých stromů takovou pozornost nepoutá, úřady jsou při povolování kácení spíše benevolentní. Nástroje, jak uchránit vysazený strom před pokácením, jsou v současné době pro spolky a jednotlivce velmi omezené. Zásadní zlepšení může přinést nový stavební zákon a zákon o jednotném environmentálním povolení, který začne platit od 1. ledna 2024.

Podle nových paragrafů se totiž budou moci k záměru kácet stromy vyjádřit i spolky, které se věnují ochraně přírody a krajiny, a s jejich připomínkami se bude muset vypořádat úřad, který o kácení ve výsledku rozhoduje.

Zelený kruh v této souvislosti připravil přednášku a diskusi na téma Jak chránit stromy ve městě (s novou legislativou v zádech), která se uskuteční 10. října 2023 od 18:00 h v čítárně kavárny Kampus Hybernská v Praze. Advokátka Petra Humlíčková a právnička Jitka Jelínková představí novou právní úpravu tak, aby ji mohli využít i právní laici, kteří chtějí chránit stromy ve svém okolí. Publikum bude mít příležitost klást dotazy a komentovat vystoupení expertek.*

ZK