12.08.2013 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český pavouk obepíná sítěmi svět

Přestože je firma Dvořák – svahové sekačky, s. r. o., ryze česká, její žací technika značky Spider (pavouk) již od svého vzniku v roce 2003 oslovovala zejména zahraniční klientelu.

V této souvislosti je potřeba připomenout, že tyto stroje ojedinělé konstrukce, určené především pro údržbu obtížného terénu, letos slaví desáté narozeniny.
Do dlouhého zástupu gratulantů se připojujeme i my a pro podrobnosti o úspěších zmíněné techniky na náročných zahraničních trzích za uplynulou dekádu jsme přijeli do sídla společnosti v Kyjově-Dvorcích nedaleko Havlíčkova Brodu za Janem Formánkem, prodejním manažerem společnosti Dvořák – svahové sekačky.

Velmi rychlý start

„Zatímco v České republice se naše produkty prosazovaly postupně, ale jistě, v zahraničí měly prodeje velmi rychlý – dalo by se říci raketový nástup, a to zejména ve vyspělých zemích,“ prozradil nám na úvod Jan Formánek. Již v prvním roce existence firma Dvořák – svahové sekačky získala zastoupení v Německu, Velké Británii, Rakousku a Japonsku.
Zejména kooperace s tradičním britským výrobcem sekaček pro komunální sféru a sportovní, především golfové, povrchy – Ransomes Jacobsen Ltd – byla zcela zásadní a vedla v dalších letech k rychlému rozšíření značky Spider v zemích západní a severní Evropy, a to dokonce pod značkou Ransomes Spider.
„Tato důležitá spolupráce pokračuje dodnes, i když již pouze v teritoriu britských ostrovů, což je i tak jeden z nejdůležitějších evropských trhů jak pro Spider, tak pro sekačky obecně,“ doplnil prodejní manažer Formánek.

Devět z deseti ven

S narůstajícím počtem nových destinací rostl i podíl exportu na celkové produkci, a to z původních 70 na dnešních 90 %. V současné době výrobce vyváží sekačky Spider do 42 zemí po celém světě. Kromě zemí Evropy má firma Dvořák – svahové sekačky zastoupení v USA, Kanadě, Japonsku, Koreji, Taiwanu, Hong Kongu, Austrálii, Novém Zélandu, Izraeli a Jižní Africe.
„Díky tomu, že naše sekačky Spider nahrazují především náročnou ruční práci, daří se jim zejména v lokalitách, kde je vysoká cena lidské práce a dále tam, kde se bere značný zřetel na zdraví a bezpečnost práce obsluhy. Nejlepším příkladem jsou skandinávské státy, které současně rády přijímají nové technologie,“ vysvětlil Jan Formánek.

Pobočka za Velkou louží

Zásadním krokem bylo v roce 2012 odkoupení majoritního podílu ve firmě, jež původně dovážela sekačky Spider do USA, což vyústilo v založení vlastní pobočky pro americký trh.
„Jelikož se jedná potenciálně o největší trh a vzhledem tomu, že mnoho součástek v sekačkách Spider z USA pochází, rozhodli jsme se provádět konečnou montáž techniky určené pro americký trh přímo v USA. I díky tomu se nám podařilo získat mnoho prestižních zákazníků, jako jsou například letecké základny americké armády, mezinárodní letiště v Atlantě, město Chicago nebo světoznámý závodní okruh NASCAR v Daytoně,“ vypočítává Jan Frománek.

Dálný východ, Nový Zéland…

Jak nám prozradil dále, v poslední době se stroje Spider stávají velmi oblíbenými v zemích Dálného východu. V Japonsku a Koreji jsou využívány především v sadech, v Hong Kongu a na Taiwanu pro běžnou údržbu městské zeleně. Tyto trhy jsou velice perspektivní a pro svůj růstový potenciál představují důležitou součást v exportním portfoliu výrobce.
Nejnovější distribuční smlouvu uzavřela firma Dvořák letos v květnu s partnerem na Novém Zélandu. „Místní podmínky jsou velice náročné a kladou na zařízení pro údržbu zeleně vysoké nároky. I proto v této zemi mnozí výrobci svou techniku testují. Nahrává tomu i dlouhá, místy nepřerušená vegetační sezóna. A plány do budoucna? Snad Brazílie, Rusko...“ uzavřel náš rozhovor o tom, jak český „pavouk“ obepíná svými sítěmi prakticky celý svět, Jan Formánek.

Popisek: Údržba svahů s náročným porostem v Hong Kongu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down