22.03.2022 | 08:03

České štěpkovače nejenom pro města

Rodinná firma LASKI, s. r. o., ze Smržic na Hané vyvíjí a vyrábí stroje, které vyváží do celého světa. Techniku od tohoto ryze českého výrobce najdete v Evropě, Severní a Jižní Americe, Jihoafrické republice, Austrálii nebo Japonsku. Na export jde až 90 % produkce.

Základní výrobkové řady tvoří frézy na pařezy, štěpkovače, drážkovače a vysavače listí. Tedy vše, co je potřeba k údržbě veřejného prostoru v obci.

LS 160: výkon pro každé prostředí

Mezi nejvyspělejší výrobky LASKI patří výkonné štěpkovače řady LS 160 navržené pro rozmanité prostředí krajiny a sídel. Jde o třetí generaci štěpkovačů LASKI pro průměr vkládaného materiálu až do 160 mm. Řada LS 160 je speciálně navržená pro práci v obcích, u silnic a železnic, ve stísněných prostorech zahrad, hájů i dalších místech.

Zahrnuje stroje na benzín i naftu, pro tažení za automobilem, na pásovém samohybném podvozku i pro zavěšení za traktor. Až na jednu levnější traktorovou verzi (ušetří se na převodovce) mají všechny štěpkovače řady LS 160 neocenitelnou otočnou horní stavbu. Pro práci ve svažitém terénu vyrábí LASKI samohybné stroje s naklápěcí horní stavbou a dálkovým ovládáním i jednoduché „pásáky“ s ručním řízením.

LS 160 AB: krok vstříc ekologii

S ohledem na pracovní prostředí, do kterého jsou štěpkovače určené, LASKI neustále hledá způsoby, jak by její výrobky méně zatěžovaly životní prostředí. Cenově přijatelný a prakticky využitelný se jeví pohon na LPG. Skutečnou výzvou pak bylo vyvinutí plně bateriového stroje.

Nejvyspělejší je první absolutně elektrický štěpkovač na baterie, model LS 160 AB (foto). K pohonu využívá moderní vysoce efektivní BLDC motor s permanentním magnetem napájený robustním LiFePO4 akumulátorem o úctyhodné kapacitě 400Ah a bezpečným napětím 48 V. Čistota elektrického pohonu není zatížená neefektivními hydraulickými prvky, čímž se model LS 160 AB rapidně liší od všech konkurenčních výrobků.

Díky centrální řídící jednotce, která pomocí CAN BUS sběrnice sleduje a plynule nastavuje všechny výkonové komponenty v reálném čase, je zaručeno efektivní využití energie akumulátoru. Ojedinělost štěpkovače podtrhuje integrovaná nabíječka a měnič pro elektrická zařízení na 230 V, například řetězové pily nebo nůžek pro přípravu dřevní hmoty ke štěpkování.

Největší přínos inovace LASKI spočívá ve snížení spotřeby elektrické energie při štěpkování. To umožňuje sofistikované inteligentní řízení, a hlavně volba elektromotorů místo omezených hydraulických podávacích válců. Elektromotory pro tento účel nebyly podle informací v této technice doposud použité.

Osazením elektronicky řízených a po sběrnici komunikujících komponentů vznikl spolupracující celek místo pouhých nesladěných součástí, které byly schopné pracovat doposud pouze v režimu on/off.

S těmito a dalšími stroji od společnosti LASKI se můžete seznámit již brzy na veletrhu SILVA REGINA na výstavišti v Brně od 3. do 6. dubna 2022.

Foto archiv/LASKI*