České nakladače s puncem světovosti

Společnost KOVACO Electric začala nedávno ve svém nově otevřeném areálu ve Velké Dobré u Kladna (Středočeský kraj) vyrábět unikátní smykové nakladače Elise900 a MiniZ 400, jediné stroje tohoto typu na světě stoprocentně elektrické - s nulovými emisemi.

S nápadem na výrobu přišli v roce 2016 dva slovenští inženýři, kteří nejprve vyvinuli stroj Elise900, jenž před dvěma lety doplnili o dálkově ovládaný mininakladač MiniZ. Zaměstnanci a vedení společnosti KOVACO Electric dokázali přesunout veškerou výrobu ze Slovenska do Velké Dobré během dvou měsíců po získání stoprocentního podílu v srpnu 2021.

Ekologické a multifunkční stroje

Kromě jedinečnosti spočívající v elektrickém pohonu jsou z tohoto faktu vyplývající předností uvedené techniky minimální emise a hlučnost, takže může pracovat například i v městské zástavbě, aniž by rušila obyvatele. Díky uzavřenému hydraulickému okruhu jsou úniky olejové náplně minimální, prakticky stopové. Navíc jsou elektrické stroje v porovnání s dieselovými příbuznými téměř bezúdržbové.

Větší nakladač Elise900 (maximální výkon 3 x 27 kW) se šířkou 188 cm má provozní hmotnost 3300 kg, celkovou 4200 kg. Unese tedy 900 kg. Menší MiniZ (maximální výkon 3 x 2,7 kW) je široký 80 cm, provozní hmotnost činí 1100, celková 1500 kg – unese 400 kg.

Elektrické smykové nakladače, chcete-li univerzální nosiče přídavných zařízení, jak říkají s oblibou majitelé výrobní společnosti, lze využít v mnoha oborech právě díky jejich univerzálnosti. Dnes je k dispozici na 40 druhů přídavných zařízení, například sněhová fréza, radlice, nůžky na živý plot, mulčovací příslušenství, půdní vrtáky o průměrech od 10 do 90 centimetrů, drapáky na kulatinu, nosič balíků, mixovací lžíce nebo paletové vidle. Samozřejmostí jsou různé lopaty a lžíce.

O KOVACO Electric

Značka KOVACO Electric se po plném převzetí ryze českou společností dál rozrůstá. Po dlouholeté zkušenosti s kovovýrobou se ve slovenské firmě Kovaco s. r. o. začali v roce 2016 soustředit na vývoj plně elektrických smykových strojů s možností dálkového ovládání. Výsledkem jsou výkonné, ekologické elektrické nakladače, s nimiž firma nyní expanduje do zahraničí. Stroj miniZ je světový unikát, který nikdo jiný nenabízí.

O Arbol Capital

Rodinný investiční holding Martina Havrdy a Václava Audese, jehož prostřednictvím investují akcionáři svůj rodinný kapitál. Akcionáři a transakční tým mají bohaté zkušenosti s řízením rodinných firem, investováním a realizací projektů zejména v oblastech nemovitostí, zdravotnictví a farmacie, telekomunikací a s poskytováním odborných služeb. Mezi nejvýznamnější akvizice holdingu patří KOVACO Electric, elipse aero (světový výrobce ultralehkých letadel) nebo realitní divize.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2021)