17.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká města získávají kontrolu nad odpadem

Technologická společnost Sensoneo, která vyvíjí a poskytuje revoluční řešení pro efektivní a transparentní správu odpadu, poskytla svá řešení dalším českým městům. Město Znojmo využívá ve vybraných kontejnerech senzory, díky čemu mají svozová společnost i občané přehled o jejich naplněnosti. Ve městě Tábor byl instalován tzv. Watchdog: nástroj pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu odpadu, který zpřehledňuje tok odpadu a zefektivňuje procesy související se svozem.

Město Znojmo má ve spolupráci se svozovou společností FCC Znojmo s.r.o. instalovánu třicítku senzorů, které monitorují zaplněnost kontejnerů. Prioritou byly senzory pro kontejnery v historickém centru města. Z estetických důvodů se zde nacházejí podzemní kontejnery, ve kterých je obtížné kontrolovat, jak rychle se plní a plánovat svoz. Instalace senzorů tenhle problém vyřešila. Kromě toho byly senzory instalovány i do nadzemních kontejnerů, u kterých byl problém s přeplněností. Jak vysvětluje Josef Esterka, jednatel FCC Znojmo s. r. o.:

„Osmnáct senzorů bylo umístěných do nadzemních kontejnerů, které se často přeplňovaly. Občané tak nechávali odpad i mimo odpadových nádob, což byl samozřejmě problém. Po instalaci senzorů jsme zjistili, že nemáme správně nastavený režim svozových dnů, a upravili jsme jej.“

O naplněnosti nádob má přehled nejen svozová společnost, ale i občané. Díky mobilní aplikaci Waste monitoring app si mohou zkontrolovat, kde se nachází nejbližší volný kontejner.

Josef Esterka za největší výhodu senzorů považuje získání informací o tom, jak často a za jak dlouho se naplňují jednotlivé komodity. Díky tomu je možné efektivněji upravit svozový dny a trasy a předcházet tak přeplněným kontejnerům.

Smart senzory jsou populární volbou pro města a znalosti o zaplnění kontejnerů lze využít k zabezpečení včasného svozu, zabránění nepotřebným výjezdům k poloprázdným kontejnerům i k absolutně přesné evidenci produkce odpadu. Senzory používají velká města jako Bratislava či Praha, ale lze je využít i v menších městech či obcích, jak ukazuje i příklad Znojma, nebo menších obcí jako Černošice u Prahy nebo Říčany u Brna. Po senzorech jako nástroji na optimalizaci svozu a zabezpečení čistých ulic sahají také světové metropole – Sensoneo senzory se ve stovkách či tisících kusů uplatnily např. v Buenos Aires, Reykjavíku, Rize a dalších.

Sledování svozu bioodpadu v Táboře

Město Tábor od října využívá tzv. Watchdog – nástroj pro digitalizaci svozu odpadu. Toto řešení se skládá z centrální jednotky a antén umístěných na svozovém vozidle a z identifikačních (RDIF) štítků na popelnicích.

Město ve spolupráci se Sensoneo očipovalo popelnice na bioodpad, čímž získalo vizuální identifikaci a digitální registraci nádob. Při svozu odpadu se výsyp eviduje automaticky, díky čemu má město přehled, zda smlouvy se svozovou společností odpovídají skutečnosti.

Podle Ing. Lenky Koubkové, vedoucí oddělení ochrany prostředí OŽP města Tábor, je cílem data z Watchdogu v budoucnu využít při novém výběrovém řízení na provozovatele a fakturovat kvartálně ty popelnice, které byly reálně vyvezeny. Data z Watchdogu tak mají sloužit při uzavíraní budoucí smlouvy a jako podklad k fakturaci.

Více v časopisu Komunální technika 1/2023.*

1 - Město Znojmo má instalovánu třicítku senzorů, které monitorují zaplněnost kontejnerů

2 – Senzory byly ve Znojmě nainstalovány do podzemních i nadzemních kontejnerů

3 – Díky senzorům má svozová společnost přehled o naplněnosti kontejnerů

4 - Město Tábor očipovalo popelnice na bioodpad, čímž získalo vizuální identifikaci a digitální registraci nádob

5 - Watchdog se skládá z centrální jednotky a antén umístěných na svozovém vozidle a z identifikačních (RDIF) štítků na popelnicích

6 - Inteligentní zámky nijak nenarušují vzhled popelnic ani jejich okolí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down