13.11.2018 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká města myslí na ekologii

Středočeské město Jesenice se rozhodlo v zájmu kvalitního spánku svých občanů a zdraví městské vegetace upravit veřejné osvětlení speciálním modrým filtrem. To zabraňuje negativnímu důsledku světelného smogu. V zájmu ekologie jedná také město Litoměřice, které dlouhodobě snižuje energetickou náročnost městských budov a postupně se mění na energeticky nezávislé město. Obě města byla za svou aktivitu nominována v 10. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Příliš umělého světla v nočních hodinách škodí lidem i přírodě - světelný smog má negativní vliv na lidský spánek i růst stromů. Město Jesenice hledalo ideální řešení, jak zajistit bezpečnost chodců a zároveň ochránit lidi i přírodu před negativními vlivy nočního toxického osvětlení. Na osvětlení podél jednoho chodníku nainstalovali speciální filtr, který snižuje podíl modré složky světla. To je pro lidské zdraví nebezpečné, protože zabraňuje vylučování hormonu melatoninu, který umožňuje kvalitní spánek. Večer tedy všechna instalovaná světla svítí v mírně červených odstínech.

Litoměřice dlouhodobě snižují energetickou náročnost městských budov a postupně se mění v energeticky nezávislé a nízkoemisní město. Po sérii úspěšných renovací školských budov Litoměřice renovovaly také tři mateřské školy v energetickém standardu blízkém pasivním domům. O rok později využily metodu EPC, tedy financování energeticky úsporných opatření z budoucích úspor, k renovaci dalších 13 městských objektů.*

Více v časopisu Komunální technika 11/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down