05.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká cesta se po všech stránkách vyplácí

Spolehlivá a výkonná komunální technika nemusí pocházet z dovozu. Třeba značka Wisconsin: přesto, že první design a konstrukce jejích strojů vznikly před dvaceti lety ve stejnojmenném americkém státě, veškerý další vývoj, sériová výroba i prodej pokračovaly od roku 1996 v areálu Agrostroje Prostějov.

Firma Wisconsin Engineering CZ, s. r. o., se tak stala ryze českým producentem techniky navazujícím na prostějovskou tradici výroby známých a kvalitních strojů, k níž se připojila navíc chytrá inovace. Díky tomu si za uplynulých 17 let našly stroje Wisconsin mnoho spokojených uživatelů nejen u soukromých zákazníků, ale i měst a obcí. Za aktuálními podrobnostmi jsme se vypravili do Prostějova.

Pro komunál i zahradu

„Nevydali jsme se po cestě nákupu a dovozu výrobků. Rozhodnutí vytvářet kvalitní a konkurenceschopný český produkt se ukázalo jako správné a přispělo kromě jiného i k podpoře zaměstnanosti v regionu a současně jsme využili zkušené pracovníky ve strojírenství. Náš vývoj a výroba se specializuje na zahradní traktory, komunální malotraktory, sněhové frézy, nosiče nářadí a příslušenství,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Wisconsin Engineering CZ Miroslav Bičan.
Doposud nejoblíbenějším strojem je model W2900 Riviéra s výborným poměrem cena : výkon. Dodává se s žacím ústrojím o šířce 102 nebo 122 cm, hydrostatickou převodovkou, elektrickým vyklápěním koše o objemu 450 l, senzorem jeho naplnění a dalšími prvky. Na přání lze traktor dodat s pozinkovaným krytem sečení a s košem z perforovaného plechu místo klasické tkaniny. Komfortní obsluhou a vysokým výkonem zajišťuje Riviéra údržbu mnoha obcí a měst v České republice i zahraničí; cenou je navíc přijatelná i pro soukromé uživatele.
Jedničkou mezi komunálními zahradními traktory je model W3800 PIRAŇA. Tento robustní stroj s dieselovým tříválcovým motorem Kubota o výkonu 20,2 k je konstruován pro každodenní nasazení i v těch nejnáročnějších podmínkách. Odhoz trávy do 600l kovového zásobníku přes velmi široký tunel přispívá ke kvalitnímu sečení za všech podmínek. Koš lze vyklápět na valník, výška kosení se seřizuje pomocí hydrauliky. Díky řadě příslušenství lze tento stroj vyráběný i v benzínové verzi s motorem Kawasaki využívat celoročně.

Precizní práce s úsporou nákladů

Piraňa byla uvedena na trh koncem minulého roku a již během letošní sezony se stala nejprodávanějším strojem značky Wisconsin nejen v ČR, ale i v zahraničí. Podle Miroslava Bičana se může o schopnostech stroje přesvědčit každý. Firma totiž poskytuje i nezávazné prezentace techniky přímo u zákazníků. Další možností je prohlídka montáže přímo v prostějovském výrobním závodě.
Podle hlavního inženýra firmy Ing. Františka Lenďáka šlo u Pirani o vývoj stroje, který by měl všechny prvky vyžadované současným uživatelem a přitom byl cenově dostupnější než technika od zahraniční konkurence. Hlavními kritérii bylo efektivního sečení, cenová dostupnost, nízké provozní náklady, spolehlivost a také schopnost splnit i jiné úkoly než samotné sečení trávy.
“Na základě průzkumu trhu si uživatel pod pojmem efektivní sečení představujeme schopnost sekat nejen běžně udržované plochy, ale i zarostlá místa kolem cyklostezek, cest a místních komunikací. Také počasí si nevybírá a mnohokrát je potřeba posekat i mokrou či vysokou trávu. Strávili jsme mnoho času vývojem a testováním mechanismu, který je podle nás neschopnějším v sečení a sběru za těchto ztížených podmínek. “ upřesňuje Ing. Lenďák a pokračuje:
„Piraňa sbírá velmi dobře bez ucpávání tunelu a nezanechává po sobě kousky posečené trávy. Výkonné sečení šetří čas a snižuje provozní náklady. Stroj seče a sbírá minimálně o 20 % rychleji než jiná technika stejné třídy. Značná kapacita zásobníku eliminuje potřebu častého vyklápění koše. S vysýpáním přímo na valník odpadají další náklady na odstranění hromady posečené trávy.“

Obstojí doma i v cizině

“Použili jsme ty nejlepší dostupné komponenty, což vyžadovalo úzkou spolupráci s dodavateli v oblasti testování a kontroly materiálů. Zvláštní pozornost jsme věnovali pohonné jednotce a navazujícím dílům. S výsledkem jsme spokojeni – podařilo se nám zajistit cenově efektivní pohonný systém, na který se můžeme i po mnoha tisících motohodinách spolehnout, a přitom vyžaduje minimální údržbu,“ dodává ředitel zásobování Ing. Vlastimil Janeček
„Rčení, že čas jsou peníze, platí nejen pro nás, ale i pro naše zákazníky. Proto jsme se rozhodli na pohon žacího ústrojí použít řemeny místo hřídele. Klient potřebuje mít možnost tento nejvíc namáhaný agregát vyměnit přímo na místě, aby mohl ihned pokračovat v práci. Výměna řemene je podstatně jednodušší a rychlejší než oprava převodové skříně. Stejnou filozofii jsme uplatnili i na jednoduchém systému vysokozdvižného vyklápění koše. Ani design stroj cenově výrazně neprodraží,“ navazuje Miroslav Bičan a dodává:
„Jsme rádi, že jsou naše výrobky plně konkurenceschopné i na té nejvyšší úrovni doma i v zahraničí. Je to výsledek dobré a organizované práce na všech úrovních, počínaje od našich zaměstnanců až po obchodní partnery.“
Titan, Kuba, Yukon
Společnost Wisconsin Engineering CZ se sice primárně soustřeďuje na větší techniku, avšak pro údržbu menších ploch či dosekávání rozšířila nabídku o ručně vedené sekačky Titan italské výroby, které nabízejí mnoho zajímavých konstrukčních prvků za příznivou cenu.
Nejen pro soukromé uživatele, ale především pro obce, je velikým pomocníkem multifunkční jednoosý nosič nářadí Kuba. Na pohonnou jednotku s motorem Kohler o výkonu 10 k lze podle potřeby připevnit mulčer, bubnovou sekačku, zametací kartáč či sněhovou frézu, takže využití Kuby je celoroční.
Stálicí ve výrobním programu je komunální malotraktor Yukon s motorem Kubota o výkonu 44 k. Vychází z léty prověřené koncepce modelu MT8-050/150 od Agrostroje Prostějov. Díky bohatému příslušenství je traktor univerzální a schopný mnoha prací v různém terénu.
Stroje Wisconsin při práci v terénu si můžete prohlédnout na videu http://www.youtube.com/user/WisconEng. Jak již bylo uvedeno, lze si je vyzkoušet „na vlastní kůži“ při nezávazném předvedení.

Popisek: Žací traktor W3800 Piraňa je vhodný pro každodenní údržbu zeleně měst a obcí. Zásobník úctyhodného objemu 600l lze vyklápět na valník

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down