08.02.2013 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červená premiéra v Přeštěnicích

U japonských traktorů Kubota oceňují uživatelé především precizní konstrukci, nízkou spotřebu, malé provozní náklady, dlouhou životnost, vysokou užitnou hodnotou, komfort a jednoduchou obsluhu. Tyto vlastnosti si zachovaly i nové traktory Kubota M8560/M9960 a M110GX/M135GX s výkonem motoru od 85 do 140 koní, které na konci minulého roku představila v Přeštěnicích na Písecku společnost Bonas Milevsko. Uvedené modely, s nimiž japonský výrobce přichází letos na evropský trh, už splňují emisní normu IIIB.

Kubota je na světě největším výrobcem kapalinou chlazených vznětových motorů s výkonem 12 až 140 koní známých svou kvalitou a spolehlivostí. Od roku 1929 jich vyrobila už více než 25 milionů, takže může investovat velké finanční prostředky do jejich neustálého vývoje a zdokonalování. V současnosti vyrobí kolem 1,7 milionů motorů za rok, jednu pětinu jich použije do svých vlastních výrobků a zbytek dodává výrobcům nejrůznější techniky. Konstrukce traktorů Kubota je velice promyšlená a precizní. Na jejich kvalitu a spolehlivost má vliv i to, že si hlavní technické skupiny vyrábí Kubota sama, takže každému motoru s určitým výkonem přesně odpovídají další komponenty, jako převodovka, nápravy, kabina a podobně.
Veliké nároky klade Kubota nejen na kvalitu či inovace, ale také na dosažitelnost servisu. Stejnojmenné traktory pracují na celém světě a musejí být všude opravitelné. Proto je u většiny modelů minimum elektroniky a důraz se klade na mechaniku a hydrauliku. Případné opravy jsou velice jednoduché a trvají krátkou dobu.

Nová řada M60

Nové traktory Kubota M8560 a M9960 jsou vybaveny motory o výkonu 63,8 kW/85,5 k a 74,6 kW/100 k s elektronicky řízeným vysokotlakým systémem vstřikování Common Rail. Ve spojení se čtyřventilovou technikou a technologií centrálního přímého vstřikování zaručují vyšší výkon, lepší průběh křivky točivého momentu a nižší spotřebu paliva. Novinkou je i elektronický systém automatického udržování nastavených otáček motoru při změnách zatížení, což umožňuje efektivnější práci se závěsným nářadím poháněným vývodovým hřídelem.
Traktory jsou vybaveny vhodně odstupňovanou, plně synchronizovanou šestistupňovou převodovkou s dvoustupňovým násobičem točivého momentu. Se šesti rychlostními stupni a třemi jízdními skupinami disponují 18 stupni pro jízdu vpřed a 18 stupni pro jízdu vzad včetně plazivých rychlostí. Dvoustupňový násobič řazený pod zatížením (bez nutnosti zastavit a sešlápnout spojkový pedál) pak zvyšuje počet rychlostních stupňů na dvojnásobek. Reverzační převodovka se ovládá jednou pákou vlevo na sloupku řízení. Směr jízdy lze měnit pod zatížením bez nutnosti použití spojky, což ocení uživatelé při práci s čelně připojeným nářadím. Pro nové traktory je dále charakteristická vícelamelová spojka v olejové lázni, zámek převodovky s parkovací brzdou, hydraulické kotoučové brzdy, samosvorný diferenciál na přední nápravě, elektrohydraulická uzávěrka zadního diferenciálu, elektrické řazení pohonu přední nápravy a elektronický ruční plyn.

Komfortní kabina s klimatizací

Traktory M60 jsou velice obratné, úhel natočení předních kol dosahuje až 55 stupňů, což umožní poloměr otočení jen 1,9 metru. Ve standardu jsou dvě hydraulická čerpadla o celkovém výkonu 89 l/min a dva vnější hydraulické okruhy (na přání maximálně tři plus ventil s regulací průtoku olej ). Tříbodový závěs s rychloupínacími háky a zvedací silou 4100 kg umožňuje rychle připojit i těžké nářadí. Vývodový hřídel s elektrohydraulickým zapínáním spojky a s 540/540 E ot/min (na přání 540/1000 ot/min) se ovládá jedním vypínačem.
Ergonomicky navržená komfortní kabina, klimatizace a vzduchem odpružené sedadlo poskytují obsluze prostornější a pohodlnější prostředí. Zaoblené čelní sklo, zaoblená kabina a šikmá kapota motoru zlepšují výhled a ulehčují práci s čelním nakládačem. Větší prosklená plocha, bezrámová konstrukce a doširoka otevíratelné dveře usnadňují nastupování i vystupování.

Nové traktory Grand X

Nové traktory M110GX a M135GX mají čtyřválcové motory o výkonem 80 kW/110 k a103 kW/140 k se čtyřventilovou technikou, chladičem stlačeného vzduchu, elektronicky řízeným vstřikováním Common Rail, diesel oxidačním katalyzátorem a filtrem pevných částic. Na dosažení optimální výkonové charakteristiky se rozhodující měrou podílí elektronické řízení motoru a turbodmychadlo se systémem Wastegate. Pomocí systému Work Cruise se automaticky udržují navolené otáčky motoru bez ohledu na změnu zatížení. Ve spojení s automatickou funkcí převodovky tak traktor pracuje snadno, úsporně a efektivně.
Díky osmi základním rychlostním stupňům ve třech skupinách nabízí série Grand X s 24 stupni pro jízdu vpřed a 24 stupni pro jízdu vzad maximální efektivnost při malé spotřebě paliva. Stisknutím tlačítka na hlavní řadicí páce je možné řadit všechny základní stupně ve skupině nahoru a dolů bez nutnosti sešlápnutí spojky. Uživatelé ocení i možnost automatického řazení v rozsahu čtyř stupňů. Dovybavením skupinou pro velmi pomalý chod (jen 100 m/h) se zvýší počet převodových stupňů na 32/32. Integrovaný centrální kontrolní systém CANBus pak porovnává všechny provozní hodnoty (motoru, převodovky, hydrauliky) mezi sebou, takže traktor pracuje v optimálním nastavení úsporně a efektivně.

Malý poloměr otáčení

Serie Grand X nabízí snadnou ovladatelnost, velký rozvor kol pak zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti a velkou tažnou sílu. Přitom zůstává zachována ovladatelnost a manévrovatelnost kompaktního traktoru. Model M135GX má poloměr otáčení jen 2,05 metru. Tuto zajímavou přednost zaručuje patentovaný systém pohonu předních kol Bi-speed, kdy se při zapnutém pohonu 4x4 a natočení o více než 35 stupňů otáčejí přední kola téměř dvakrát rychleji než zadní. Doposud nejsilnější traktor Kubota lze vybavit i odpružením přední nápravy se třemi stupni tuhosti. Uzávěrky diferenciálu na přední i zadní nápravě se zapínají elektrohydraulicky. Pracovní hydraulické čerpadlo má průtok 83 l/min, ve standardu se dodávají dva vnější hydraulické okruhy a možné jsou až čtyři okruhy.
Z velké prosklené kabiny s úzkým rámem a bez rušících sloupků je výborný výhled do všech stran, při práci s čelně připojeným nářadím lze využít i ve standardu dodávané střešní okno. Doširoka otevíratelné dveře umožňují snadné a bezpečné nastupování. Uživatelé ocení nastavitelné komfortní sedadlo, na přání i sedadlo spolujezdce, dva multifunkční displeje, komfortní vytápění, klimatizaci a rádio s CD přehrávačem.

Popisek: Dvojice nových traktorů Kubota série Grand X

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down