08.01.2024 | 02:01

Čertovský den s premiérou nového nakladače

Jak velí mnohaletý obyčej, mikulášská nadílka se i v loňském roce uskutečnila 5. prosince. Mikuláše a anděly jejich pracovní vytížení dostatečně unavilo, ale čerti zřejmě ještě neměli dost. Určitě tomu tak bylo v Jiřicích nedaleko Humpolce, kde za jejich asistence proběhl dva dny poté v areálu společnosti Manatech CZ netradiční čertovský den otevřených dveří.

Projít připravenou pekelnou branou ale nebylo alespoň pro tentokrát pro účastníky trestem. Ba naopak. Namísto pekelného kotle mohli narazit maximálně na kotlík s chutným gulášem a především si prohlédnout i vyzkoušet připravenou komunální, lesní, stavební i zemědělskou techniku a získat o ní podrobné informace od kompetentních produktových manažerů.

Kdo zná společnost Manatech CZ, ten dobře ví, že sortiment nabízených strojů je opravdu široký. A připravená výstavka to jenom potvrdila. Štěpkovače Först a Europe Chippers, procesory na palivové dřevo Hakki Pilke, lesní frézy a mulčovače TMC Cancela, navijáky a železné koně Schlang und Reichart, čelní nakladače a pracovní nářadí Quicke, kloubové nakladače Thaler, univerzální nosič nářadí Multihog i další vystavená technika může najít uplatnění mimo jiné v technických službách a pomoci při celoroční údržbě měst a obcí a jejich majetku.

Přehlídku techniky odstartovala premiéra

U příležitosti dne otevřených dveří uvedla společnost Manatech CZ na tuzemský trh nový model univerzálního kloubového nakladače Thaler 3448L5A.

Jeho premiérového představení se ujal produktový manažer firmy Manatech, Ing. Filip Javorek. „V podstatě jde o stroj koncipovaný jako dva v jednom. Obsluha může k jeho řízení využít nejen kloubu, ale také ovládání všech čtyř kol ve čtyřech různých režimech tak, jak jej známe u profesionálních manipulátorů,“ řekl úvodem Filip Javorek. Při kombinaci obou režimů řízení je vnitřní poloměr otáčení pouhých 76 cm. Kloubový nakladač tak svým uživatelům nabízí vynikající manévrovatelnost a velice dobře se pohybuje i ve stísněných prostorách. Může tak být výkonným pomocníkem v komunálních službách, na farmách i při práci v lese. Kromě maximální obratnosti jde díky spojení šířky stroje 166 cm s výkyvnou zadní nápravou o velice stabilní stroj i v případě plného dvacetistupňového ohybu středového kloubu.

Pohonnou jednotkou univerzálního kloubového nakladače je motor Yanmar. „Jde o osvědčenou značku motorů, kterou společnost Thaler využívá dlouhodobě. Motory Yanmar jsou známé po celém světě a tomu odpovídá vybudované zázemí s dostatkem a včasnými dodávkami náhradních dílů. Model 3448L5A pohání čtyřválcový dieselový motor s výkonem 48 koní splňující emisní normy Stage V. Motor je vybaven katalyzátorem a bezúdržbovým filtrem pevných částic (6000 motohodin) bez potřeby použití AdBlue,“ vysvětlil Filip Javorek.

Kloubový nakladač s hydrostatickým systémem pohonu se může pohybovat rychlostí až 25 km/h. Základní verze modelů s označením L pracuje s maximálním dosahem na čepu nářadí 2,8 m. V případě potřeby může uživatel zvolit variantu S (3,13 m), H (3,3 m) popřípadě stroj T s teleskopickým výložníkem a dosahem větším než čtyři metry. Podle typu výložníku nabízí nakladač zvedací sílu 2,5 až 2,9 tuny. Výhodou je snadná a rychlá výměna pracovních adaptérů díky hydraulickému rychloupínání ovládanému pomocí ovládací páky umístěné na opěrce. Nabídka využitelných pracovních adaptérů zahrnuje řadu možností od běžných lopat, po zametací kartáče, sněhovou radlici a frézu, mulčovač a další. V Jiřicích se nakladač prezentoval ve verzi bez kabiny pouze se standardní stříškou, ale při celoročním využití stroje je možná montáž uzavřené prosklené kabiny. Pokud obsluha stroj využívá v prostorách s nízkým profilem, je možné využít patentovanou hydraulicky spouštěnou střechu splňující parametry ROPS-FOPS.*

1 – Kloubový nakladač Thaler 3448L5A si v Jiřicích odbyl svoji tuzemskou premiéru

2 – Stroj se velice dobře pohybuje i ve stísněných prostorách

3 – Diskové štěpkovače Först jsou k dispozici na pásových i jednonápravových kolových podvozcích