08.02.2010 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoročně využitá rolba

Zvykli jsme si, že každoročně upravují v horských střediscích lyžařské stopy, jsou neocenitelnými pomocníky horské záchranné služby, zajišťují dopravu a zásobování horských chat. Zkrátka rolby patří k horám stejně jako zimní sporty a horská turistika. Kromě toho však mohou tyto obratné a výkonné stroje zastávat také řadu jiných činností v komunálním sektoru, stavebnictví nebo v zemědělství.

K takovému nasazení je předurčuje nízký tlak na podložku, tedy na možnost pohybu na málo únosných podkladech, maximální průchodnost terénem prakticky za každého počasí a také velký prostor za kabinou, který nemusí být nutně pouhou plošinou nebo ložnou oplachtovanou plochou. Rolby tak mohou díky široké nabídce příslušenství zastávat řadu prací, na které jednoduše běžná komunální, zemědělská nebo stavební technika nestačí.

 

Řeč je o produktech známé společnosti Kässbohrer Geländefahrzeuge AG, která nabízí takovou techniku v rámci modelové řady Pisten Bully.

 

Rolba Kässbohrer nabízí v rámci řady Pisten Bully 300 Green Tech výkonnou trakční jednotku, která může být osazena dvěma typy motorů. První volbou může být agregát značky Mercedes – Benz s typovým označením OM 926 LA. Druhou volbou může být opět šestiválcový vznětový motor, avšak tentokrát značky Detroit Diesel.

 

Při naskladňování žlabů pro potřeby bioplynových stanic se využívá v čelním tříbodovém závěsu upnutý shrnovací štít o šířce 4,6 m, který v různých modifikacích najde uplatnění při vyhrnování bahna ze dna rybníků, upravování povrchu na skládkách nebo ve stavebnictví a terénních úpravách. Existují rovněž shrnovací štíty pro lesní hospodářství, těžbu rašeliny a také s různým systémem naklápění a změny sklonu.

 

Další řadu představují modely Pisten Bully Green Tech, konkrétně model PB 240 – 280 D a Pisten Bully 100 All Season. První jmenovaný je osazen motorem firmy Cummins, konkrétně typem 6 CTA 8.3 o zdvihovém objemu šesti válců 8270 cm3 a výkonem na úrovni 205 kW (279 k) s maximem točivého monetu 1085 Nm dosahovaném při 1400 otáčkách za minutu. Druhý model je vybaven menším, čtyřválcovým motorem značky Mercedes – Benz, jehož zdvihový objem dosahuje 4250 cm3. Výkon tohoto relativně malého agregátu činí 130 kW (177 k) a maxima točivého momentu dosáhne při 1200 ot/min. Uplatnění najdou tyto modely také v lesním hospodářství.

 

Nabídku uzavírá model Pisten Bully Paana Greet Tech osazený vznětovým čtyřválcovým agregátem Cummins. Jedná se o typ QSB 4.5 o zdvihovém objemu 4500 cm3 a výkonu 104 kW (141 k) při 2000 ot/min. Tento poslední model je určen zejména pro práce s čelním mulčovačem a díky kompaktním rozměrům najde uplatnění rovněž v komunálním sektoru.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/10  časopisu Komunální technika.

Autor:  Ing. Filip Javorek

  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down