22.08.2017 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Býložravý kojot v chovu obce Maleč

Zdánlivě nesmyslné slovní spojení v titulku není způsobeno vlivem letních veder na autorovu nervovou soustavu. Do Malče jsme se vypravili v půli července za zánovním žacím, a tedy zelení se živícím, strojem Kioti WD 1260 od jihokorejské firmy, která má ve znaku právě kojota.

Obec Maleč celkem se sedmi částmi na katastrální výměře asi 12 km2 leží v Kraji Vysočina, okrese Havlíčkův Brod. Žije zde necelých sedm stovek obyvatel. O celoroční údržbu se starají dva stálí zaměstnanci obecního úřadu, v sezóně plného růstu zeleně obyčejně přibývá jeden brigádník. Pečují o pět hektarů zelených ploch, 2,5 km chodníků a 1,5 km místních komunikací.

Prvního „kojota“ v podobě malotraktoru Kioti CK22HST si v Malči pořídili od žďárské pobočky firmy P & L před čtyřmi lety. K příslušenství pro celoroční práce se řadí sklápěcí přívěs, sněhová radlice, rozmetadlo posypu, zametací kartáč a mulčovač se sběrem.

Podle starosty obce Maleč Ing. Karla Musílka panuje se sestavou po téměř sedmi stovkách motohodin absolutní spokojenost, a to včetně pohotového servisu. Považuje si především dobrého poměru cena : výkon či hydrostatické převodovky. Odpadá řazení, obsluha má volné ruce a může se tedy plně soustředit na ovládání připojeného nářadí.

„Ceníme si také kompaktnosti stroje s malou průjezdnou šířkou, díky čemuž traktor pracuje efektivně také na úzkých chodnících, jichž máme v obci dost. Velkou výhodou je možnost umístění zametacího kartáče vpředu či vzadu. Malotraktor CK22 používáme po celý rok. Na jaře uklízíme posypový materiál po zimní údržbě a zametáme, pak mulčujeme zelené plochy, převážíme různý materiál, trávu a listí, v zimě odmetáme nebo prohrnujeme sníh a sypeme komunikace,“ upřesňuje starosta Musílek.

Letos na jaře přibylo do parku techniky obce Maleč kojotí štěně v podobě předloňské novinky ve výrobním programu, výkonného žacího traktoru Kioti WD 1260.

„Traktor WD 1260 rozšířil sortiment techniky Kioti pro zájemce o výkonnný profi stroj na každodenní údržbu zeleně. Byl vyvinut podle požadavků zákazníků na výkonný traktor se sběrem, který bude současně jednoduchý pro obsluhu i servisní zásahy,“ vysvětluje Lubomír Stach a konkretizuje: "WD 1260 je vybaven dieselovým tříválcem Shibaura o obsahu 1131 cm3 a výkonu 26 k. Nádrž pojme 20 l nafty, což pohodlně stačí na práci po celou směnu bez nutnosti tankování. Převodovka je hydrostatická, čerpadlo se nalézá vně rámu, čímž se lépe chladí. Díky výkonné hydraulice lze používat velký a nízko umístěný odhozový tunel, čímž je zajištěna značná hltnost a dobrá průchodnost směrem do koše.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2017)

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down