Býložravec je na „savaně“ jako doma

Především na rodiny a firemní klientelu cílí hotel Savannah (anglicky savana) v Hatích u přechodu s Rakouskem. Poměr českých a zahraničních návštěvníků je půl na půl. Přijeli jsme se sem podívat na žací stroj John Deere X 950R, jehož služby v areálu úspěšně využívají po období celého roku.

Pro údržbu zeleně a úklid komunikací a parkoviště v okolí hotelu si pořídili profesionální traktorový žací stroj (nosič nářadí) John Deere X 950R s kabinou. Hlavně díky kvalitní technice je možné nabídnout hostům precizně střiženou travnatou plochu s využitím například pro prezentaci zahradní techniky, pro sportovně naladěné klienty nebo třeba představení produktů od místních vinařů. Nejednou se tady konala svatba nebo hudební vystoupení. Rozloha ploch, o něž se zaměstnanci hotelu Savannah starají, se navyšuje a výkonná profesionální technika je jednou ze základních podmínek kvalitní péče o okolí.

Žací traktor JD X 950R pohání vznětový kapalinou chlazený tříválec Yanmar o objemu 1116 cm3 a výkonu 18 kW (24,5 k). Nádrž pojme 20,4 litru nafty. „Traktůrek“ je schválený k provozu na pozemních komunikacích a může být tedy zařazený do kategorie Samojízdný pracovní stroj. Homologační sada potom obsahuje výstražná, zadní a brzdová světla, směrovky a zásuvku pro přívěs.

Sekají dva nože

Pohon 4 x 2 je hydrostatický s motory u zadních kol. Hydraulická soustava se třemi okruhy pracuje s průtokem 18 litrů oleje za minutu. Ovládání pojezdu Twin Touch je velmi jednoduché prostřednictvím dvou pedálů. Nechybí uzávěrka diferenciálu a tempomat. Maximální rychlost vpřed je 16,1 km/h, vzad 9,7 km/h. Řízení je hydraulické s volantem nastavitelným do šesti poloh. Poloměr otáčení je navržen tak, aby i při maximálním zatočení nedošlo ke kontaktu sběrného koše s objížděnou překážkou. Na přání je možné dovybavit traktor X 950R předním tříbodovým závěsem a čelním vývodovým hřídelem s 2100 otáčkami za minutu.

Na elektricky zapínané dvounožové žací ústrojí (šířka záběru 122 cm) s časováním nožů pomocí spojovacího hřídele navazuje prostorný středový výhozový tunelem pro transport zelené hmoty do koše. Zvedání a spouštění „kosy“ je hydraulické. Výšku sečení je možné nastavit ve třinácti polohách od 25 do 112 milimetrů. Zásobník s hydraulickým zdvihem do výšky zhruba dvou metrů pojme 650 litrů posekané trávy.

Na přístrojové desce najdeme kontrolku znečištění vzduchového filtru, dobíjení, žhavení, zapnutí vývodového hřídele, tlaku oleje a parkovací brzdy, dále ukazatel teploty chladicí kapaliny, palivoměr, počítadlo motohodin a indikátor naplnění sběrného koše. Výbava dále obsahuje standardní sedačku, držák nápojů, odkládací schránku nastavitelný volant a tažné oko. Součástí homologační sady je potom kontrolka výstražných a ukazatel směrových světel.

Limit stanovila výška

„Potřebu zakoupení profesionální techniky zprvu využívané na údržbu zeleně jsme začali řešit zhruba před třemi lety, kdy tady byl založený reprezentativní park a travnaté hřiště. Nakonec jsme se rozhodli pořídit si nejen sekačku, ale současně celoročně využitelný stroj, kromě jiných činností především pro úklid sněhu. Vybírali jsme z mnoha značek, nakonec zvítězila osvědčená technika John Deere. V rozhodování nám pomohli i naši kolegové z kasina v Dolním Dvořišti, kde udržují zeleň s pomocí komunálního traktoru John Deere 1026. Vypravili jsme se do pražské centrály dovozní a servisní společnosti STROM Praha, kde nám tamní specialista inženýr Eduard Šebenda podrobně představil kompletní řadu žací techniky John Deere vhodné do našich podmínek,“ podíval se v krátkosti zpět Robert Vaněk, vedoucí řidičů hotelu Savannah a obsluha stroje v jedné osobě.

Aby se traktor bez problému vešel do prostorově omezené garáže, byla hlavním a limitujícím faktorem jeho výška. Právě z tohoto důvodu padla nakonec volba na model John Deere X 950R s vytápěnou kabinou. V zimě sedí obsluha pěkně v teple, v létě je chráněná před prašností. Kromě sekání zelených ploch působí stroj při zimní údržbě v agregaci s odmetacím kartáčem nebo shrnovací radlicí a elektrickým talířovým rozmetadlem Adler s nastavitelnou šířkou a množstvím posypového materiálu. Jeho výhodou je, že dokáže ošetřit i plochu pod zaparkovanými automobily.

„Dnes máme na starosti celkem zhruba 7000 m2 zeleně a značnou rozlohu chodníků, komunikací a parkovišť pro zimní údržbu. Sekáme samozřejmě se sběrem, pochopitelně nejčastěji reprezentativní plochu pod závlahami, do které vjíždíme v sezóně i dvakrát týdně. Návštěvníkům jsou tato místa na očích a prostřednictvím kvalitní údržby chceme dělat hotelu Savannah dobré jméno. Traktor John Deere X 950R máme dva roky. Kromě běžné údržby a doplňování provozních kapalin nebylo potřeba jakéhokoliv servisního zásahu,“ loučí se Robert Vaněk.*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2019)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down