22.10.2017 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost přepravy patří konvojům

Evropští výrobci nákladních vozidel představili podrobnou časovou osu kroků vedoucích k zavedení konvojů – koordinované jízdy nákladních vozidel s minimálními rozestupy. Na evropských dálnicích by se mohly objevit už před rokem 2025.

Evropská unie koordinovanou jízdu v konvojích podporuje a má za cíl, aby měla přes hranice členských zemí co nejméně legislativních překážek.

„Technologie pro jízdu v konvojích s nákladními vozy stejné značky je již dnes k dispozici. Ale zákazníci budou potřebovat zapojit se do ní s vozidly různých značek, takže to teď bude naším dalším cílem,“ uvedl Erik Jonnaert, generální tajemník Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) ve své prezentaci na půdě Evropského parlamentu.

Do roku 2023 by mělo být možné jezdit na dálnicích po celé Evropě v konvojích bez ohledu na značku vozidla a navíc také bez zvláštních výjimek pro překračování hranic členských států EU, což je předpoklad pro plynulou mezinárodní dopravu. Díky tomu by se tak například mohla řidiči, jehož vozidlo je vlečeno v konvoji, započítávat povinná přestávka. Nebude se totiž muset věnovat řízení. Nicméně, plně autonomní vozy přijdou podle Erika Jonnaerta až později.*

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down