09.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost péče o travnaté plochy

Zajímavé setkání s odborným seminářem a praktickými ukázkami techniky uspořádala v polovině dubna v prostorách golfového areálu Golf Clubu Hostivař společnost Husqvarna Česko ve spolupráci s firmou Nobur. Hlavním tématem setkání byla prezentace využití autonomních systémů v oblasti péče o zeleň a problematika této péče ve městech a obcích.

 Technické novinky značky Husqvarna představil Patrik Truhlář, projektový manažer společnosti Husqvarna Česko. Zaměřil se především na inovativní údržbu travnatých ploch ve městech a obcích s využitím autonomních systémů a robotických sekaček, tedy problematiku, ve které od počátku udává značka Husqvarna směr.

Úskalí údržby zeleně ve městech a obcích ve své přednášce zevrubně rozebral Ing. Ondřej Feit, ředitel Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Jak uvedl, péče o zeleň v sídlech je stále podceňována a často jde pouze o její údržbu. Na hodnotovém žebříčku se objevuje na spodních místech a tomu odpovídá množství vyčleněných finančních prostředků měst a obcí. Průvodním jevem bývá tlak na kvantitu odvedených prací na úkor kvality. „O řešení péče o zeleň leckde rozhodují politici a nikoliv odborníci a mnohde neexistuje ani společenská poptávka po kvalitních řešeních. Nové odborné poznatky se tak jen velice těžko a pomalu promítají do praxe. Ekonomickému pohledu na věc s preferencemi nejnižších pořizovacích cen bohužel nahrává i legislativa. Přístup k péči o sídlení zeleň tak bývá nesystémový,“ upozornil Ondřej Feit. Města a obce velmi často neví, jakou plochu přesně obhospodařují a neznají ani ceny jednotlivých potřebných úkonů. Často chybí funkční rozdělení ploch a jejich následné řazení do intenzitních tříd sečení. Důsledkem těchto zmiňovaných okolností bývá podfinancování péče o zeleň a mnoho zbytečných chyb, které se na kvalitě veřejné zeleně zákonitě projeví. 

Vlivy na životní prostředí při údržbě zeleně mulčováním byly tématem příspěvku Ing. Kamila Pečenky z firmy AGRO CS. O svoje zkušenosti s péčí o zeleň se s účastníky akce podělili také zástupci společnosti Pražské vodovody a kanalizace.

Tradice dlouhá 300 let

Švédská značka Husqvarna začala psát svoji historii již před třemi sty lety. Začínala výrobou zbraní, ale vyráběný sortiment se postupem doby zásadně proměnil. Žací stroje vyrábí tato společnost více než sto let, v padesátých letech minulého století představila světu první motorovou pilu a v devadesátých letech se objevila na trhu první robotická akumulátorová sekačka Automower. Dnes v tomto segmentu Husqvarna nabízí stroje vhodné k údržbě zelených ploch s rozlohou 500 až 75 000 m² a bezesporu patří ke světové špičce.

Autonomní řešení pro travnaté plochy

„Robotické sekačky přinášejí svým uživatelům řadu nesporných výhod. K těm zásadním se řadí ekonomika provozu, ušetření pracovních sil i plnění přesně definovaných požadavků na kvalitu péče o travnaté plochy. Díky své stoupající výkonnosti se tyto stroje postupem doby přesouvají z menších privátních zahrad také do veřejného prostoru a pracují v městských parcích, komerčních zónách i firemních areálech. Zkrátka všude tam, kde okolí ocení ekologický bezemisní provoz, eliminaci hluku, úsporu pracovní síly a především kvalitu,“ shrnul Patrik Truhlář zásadní výhody robotických sekaček.

Ve výčtu benefitů lze ovšem pokračovat. Vyšší pořizovací cenu robotický stroj svému majiteli postupem času vynahradí nízkými provozními náklady. Kromě pohonných hmot odpadá například nutnost nákladné likvidace bioodpadu. Sekačky pracují stále a bezpečně, jelikož jsou vybaveny bezpečnostními prvky určenými pro provoz na veřejných plochách. Dokážou se přizpůsobit i členitému terénu a vždy podávají standardní výkon. Uhlíkovou stopu snižují oproti běžným žacím strojům o 83 procent a jejich hlučnost se pohybuje na úrovni lidského hlasu. Všechny tyto aspekty jsou přidanou hodnotou, kterou okolí určitě ocení.*

1 – Budoucnost péče o travnaté plochy byla hlavním tématem setkání, které uspořádala společnost Husqvarna Česko ve spolupráci s firmou Nobur v pražské Hostivaři

2 – Novinkou v sortimentu robotických akumulátorových sekaček je Husqvarna CEORA EPOS

3 – V nabídce značky Husqvarna je komplexní sortiment aku nářadí

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down