Budoucnost patří strojovému čištění

Zajištění čistoty na pracovištích a ve veřejných prostorech není jen otázkou estetiky, ale také zdraví a bezpečnosti. Čisté prostředí přispívá k lepšímu pracovnímu výkonu, zvyšuje komfort pro zaměstnance i návštěvy a snižuje riziko nemocí. Dbát na pravidelný úklid, organizaci pracovního prostoru a dodržování hygienických standardů, by mělo být pro každou firmu, velkou společnost, malý obchod nebo kavárnu, naprostou samozřejmostí a vyžadovaným standardem.

Díky moderním čisticím strojům lze optimální prostředí vytvořit mnohem lépe, rychleji, a především ekonomicky výhodněji. Každý provoz by měl mít zájem, aby se v jeho prostředí zákazníci či návštěvy cítili příjemně, bezpečně a rádi se vraceli. O praktické stránce věci jsme hovořili s Vladimírem Koudelkou, ředitelem divize čisticích strojů společnosti Unikont.

Jak se tato technika rozděluje a na co jsou jednotlivé kategorie vhodné?

Mycí stroje se dělí na ručně vedené a sedící. První skupina se používá na menší a členité provozy, popřípadě na dočištění míst, kam se velký stroj se sedící obsluhou nevejde. Ten je vhodný pro velké provozy s plochou kolem 2000 až 3000 m2 a větší. V sortimentu máme venkovní a vnitřní zametací, úklidové a čisticí stroje HAKO, u nichž jsme výhradními dovozci a prodejci v Česku i na Slovensku. Ručně vedenou vnitřní techniku s bateriovým pohonem nabízíme s pracovním záběrem kartáčů od 33 cm a nádrží na sedm litrů vody až do záběru 85 cm a nádrží na 90 litrů vody. Mezi těmito hodnotami se nalézá široká škála modelů. Proto jsme schopni dodat vhodný stroj pro kterýkoliv provoz. Technika se sedící obsluhou od stejného výrobce začíná pracovním záběrem 55 cm a nádrží na 75 litrů čisté vody a končí na záběru 155 cm a 400 l vody. I zde je uvnitř tohoto rozmezí značné množství strojů pro potřeby každého zájemce.

Které stroje byste doporučil pro malé a střední provozy?

Jak jsem předeslal, jedná se hlavně o ručně vedenou techniku. Do jakéhokoliv provozu mohu doporučit Scrubmaster B5 ORB, který loni vyhrál cenu Purus v kategorii malých strojů na mezinárodní výstavě čisticí techniky CMC v Berlíně. Je koncipovaný tak, aby nahradil klasický mop, tedy aby byl obratný, dostal se do různých zákoutí, pod topení, lavičky, ale také aby byl schopný nejen umýt, ale také vysát místa v rozích. Loňskou novinkou je Scrubmaster B25, malý a kompaktní mycí stroj se záběrem 43 cm a nádrží na 25 l. Nejprodávanější technikou v této kategorii, s níž se můžeme setkat například v supermarketech, nádražích a podobných lokalitách, jsou modely Scrubmaster B45 a B70CL.

Přejděme k technice pro rozlehlé provozy…

Pro ně jsou vhodné mycí stroje se sedící obsluhou. K nejprodávanějším patří Scrubmaster B120R, který je k dispozici v několika modifikacích s diskovými nebo válcovými kartáči, pracovním záběrem od 75 do 90 cm a nádrží na 120 l vody. Určené jsou pro plochy nad 3000 m2 a pracují například v obchodních centrech, na nádražích, ale hlavně ve výrobních provozech. Další mycí stroj Scrubmaster B175R má záběr od 90 do 108 cm a nádrž na 175 l vody. Oblíbený je všude tam, kde se vyskytují například drobné úlomky palet, hrubé nečistoty a jiný materiál, který komplikuje mytí a následné vysávání nečistot. Od řady B175R výše je možné před mycí stroj připojit předmetací zařízení. Za dvě minuty získáte z klasického mycího stroje kombinovaný, který podlahu zamete a následně umyje. Jde o ideální řešení například pro velké sklady. Řada Scrubmaster B260R disponuje pracovním záběrem 108-123 cm a nádrží na 260 l, B400R záběrem 123-155 cm a nádrží na 400 l. Tyto stroje již mohou mít hydraulické předmetací zařízení. Lze je vybavit tlakovou myčkou a kamerami pro pohled vpřed i vzad. Jedná se o ideální pomocníky v distribučních centrech. Zvládají umýt na jedno nabití plochu až 90 000 m2.

Foto archiv/Unikont

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 9/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down